Βόλεϊ: Νίκη για ΠΑΟΚ με παλικαρίσια ανατροπή επί του Παναθηναϊκού

Το πρώτο βήμα για τα τελικά των πλέι οφ της Volley League έκανε ο ΠΑΟΚ επικρατώντας δύσκολα του τριφυλλιού με 3-2 σετ και ανατροπή.

Σημαντική νίκη στον πρώτο αγώνα της σειράς των ημιτελικών των πλέι οφ της Volley League πέτυχε ο ΠΑΟΚ επί του Παναθηναϊκού επικρατώντας στο τάι μπρέικ με 3-2, αν και έχανε με 0-2 σετ.

Ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε καλά στο πρώτο σετ και αφού ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 9-15, στην συνέχεια οι τυπικά φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με 10 πόντους (12-22) για να κάνουν το 0-1 με 14-25.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος σε σχέση με το πρώτο, όμως και πάλι δεν κατάφερε σχεδόν ποτέ να κοντράρει τους «πράσινους» με αποτέλεσμα να χαθεί και το δεύτερο σετ με 19-25.

Στο τρίτο σετ οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν πολύ καλά και πήραν προβάδισμα με 8-4. Ο Παναθηναϊκός μείωσε, όμως ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι μπροστά με 13-10. Η ομάδα του Δεληκώστα παρέμεινε μπροστά με 19-16 και ύστερα με 24-18.

Σε εκείνο το σημείο στον Δικέφαλο εμφανίστηκαν οι… αυτοκτονικές του τάσεις, αφού το 24-18, έγινε 24-23, όμως ευτυχώς ο Μπούτος κέρδισε το μπλοκ-άουτ και έκανε το 25-23, μειώνοντας τα σετ σε 1-2.

Στο τέταρτο σετ, ο ΠΑΟΚ και πάλι μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με μπλοκ του Φιλίποφ και του Γάτση με 7-4. Ο Δικέφαλος πήρε «βραχεία κεφαλί» με 17-12, όμως ο Παναθηναϊκός επέστρεψε και ισοφάρισε σε 17-17.

Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ, μέχρι το τέλος του σετ, όπου τελικά το κατέκτησε ο ΠΑΟΚ με 25-23 και οδήγησε το παιχνίδι στο τάι-μπρέικ.

Στο τάι-μπρέικ ο Δικέφαλος μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 3-0 και στην συνέχεια με 5-1. Ο Δικέφαλος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και προηγήθηκε στα μέσα του πέμπτου σετ με 9-4.

Στην τελική ευθεία, η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα δεν αντιμετώπισε προβλήματα και με 15-8, έκανε το 3-2 στα σετ και ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα στις νίκες με 1-0. Πλέον θέλει άλλη μία για να πάει για έκτη συνεχόμενη χρονιά στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς, όπου τυπικά γηπεδούχος θα είναι ο Παναθηναϊκός, την Παρασκευή (3/7) στις 19:00.

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός: 3-2

Τα σετ: 14-25, 19-25, 25-23, 25-23, 15-8