Ξάνθη-Ηρακλής 4-3

Ο Ηρακλής προηγήθηκε δυο φορές, αλλά η Ξάνθη ήταν ανώτερη κι επικράτησε δίκαια με 4-3, προσπερνώντας τον στη βαθμολογία.
Σε ένα παιχνίδι με αγγλικό σκορ και χιτσκοκική εξέλιξη, η Ξάνθη επικράτησε με 4-3 του Ηρακλή στα Πηγάδια και τον προσπέρασε στη βαθμολογία.
Ο «Γηραιός» ξεκίνησε δυναμικά και προηγήθηκε μόλις στο δεύτερο λεπτό με τον Βουτσιά. Οι Θρακιώτες αντέδρασαν και ισοφάρισαν στο 18’ με κεφαλιά του Ζίνετσουκ. Οι «κυανόλευκοι», όμως, προηγήθηκαν εκ νέου με τον Σαρακατσάνο και έβαλαν τις βάσεις για ένα σημαντικό διπλό. Το παιχνίδι, ωστόσο, είχε πολύ δρόμο ακόμη. Ο Πόι ισοφάρισε στο 36ο λεπτό και ο Στρμπα έβαλε την Ξάνθη μπροστά στο σκορ στην εκπνοή του ημιχρόνου. Μάλιστα, στο 56’, ο Λουτσιάνο εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που παραχώρησε ο Γιαννούλης και έγραψε το 4-2. Ο Ηρακλής μπήκε στο παιχνίδι στο 81’ με τον Μιλάνο, αλλά δεν κατάφερε να πετύχει κάτι περισσότερο κι έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι από την ακριτική πόλη.