Τρίτη 18 Μαΐου 2021
x

ΞΕΚΙΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΤΟ 2Ο THESSALONIKI REGIONAL FORUM

Το Thessaloniki Regional Forum φιλοδοξεί να διερευνήσει τις νέες δυναμικές και να αναδείξει τις προκλήσεις και ευκαιρίες για χώρες των Βαλκανίων

Ξεκινά την Παρασκευή 7 Φεβρουαρίου τις εργασίες του το 2ο Thessaloniki Regional Forum, στο Ξενοδοχείο Met. Η φετινή διοργάνωση, με τίτλο “Πλανήτης Βαλκάνια: Το μέλλον μας σε Κρίσιμο Σταυροδρόμι”, θα διαρκέσει έως και την Κυριακή 9 Φεβρουαρίου 2020.

Το Thessaloniki Regional Forum φιλοδοξεί να διερευνήσει διεξοδικά τις νέες δυναμικές και να αναδείξει τις προκλήσεις και ευκαιρίες για τις χώρες των Βαλκανίων και την αναπτυξιακή τους προοπτική μέσα σε μια ενιαία Ευρώπη.

Στο Thessaloniki Regional Forum έχουν προσκληθεί να συμμετέχουν διακεκριμένες φυσιογνωμίες της πολιτικής και των επιχειρήσεων, διπλωμάτες, ακαδημαϊκοί, εκπρόσωποι διεθνών οργανισμών και μέλη της κοινωνίας των πολιτών, που θα συζητήσουν ανοικτά και θα συμμερισθούν προβληματισμούς και προσδοκίες για το κοινό αύριο της περιοχής.

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, 7 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2020

20.00 - 22.00 Δείπνο υποδοχής

ΣΑΒΒΑΤΟ, 8 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2020

08.30 - 09.30 Εγγραφές

09.30 - 10.00 Χαιρετισμοί
Θεόδωρος Καραόγλου, Υφυπουργός Μακεδονίας & Θράκης, Υπουργείο Εσωτερικών, Ελλάδα
Mladen Ivanic, πρ. Πρόεδρος Βοσνίας – Ερζεγοβίνης

10.00 - 11.30 1η Συνεδρίαση
Ευρωπαϊκή Ένωση: Η ατζέντα της μετά 2020 εποχής

Ditmir Bushati, Ειδικός Απεσταλμένος του Προεδρεύοντος του ΟΑΣΕ, τ. Υπουργός για την Ευρώπη και τις Εξωτερικές Υποθέσεις, Αλβανία
Knut Fleckenstein, Σύμβουλος Προέδρου PES για τα Βαλκάνια
Dusan Reljic, επικεφαλής γραφείου των Βρυξελλών, SWP (Γερμανικό Ινστιτούτο για τις Διεθνείς Υποθέσεις και την Ασφάλεια)
Ιωάννης Αρμακόλας, Ειδικός Ερευνητής, ΕΛΙΑΜΕΠ (Ελληνικό Ίδρυμα για την Ευρωπαϊκή και Εξωτερική Πολιτική), Ελλάς
Jovan Ratkovic, Global Fellow, Ινστιτούτο Στρατηγικής Agora, Σερβία
Astrit Istrefi, Εκτελεστική Διευθύντρια Βαλκανικού Φόρουμ, Κοσσυφοπέδιο
Tania Lessenska, Συντονίστρια Προγράμματος Wider Europe, Ευρωπαϊκό Συμβούλιο Εξωτερικών Σχέσεων (ECFR), Γραφείο Σόφιας

11.30 - 11.45 Διάλειμμα για καφέ

11.45 - 12.00 Κεντρική ομιλία Ι: Η ολοκλήρωση της ενταξιακής πορείας των Βαλκανίων: Προτεραιότητες της Κροατικής Προεδρίας του Συμβουλίου της ΕΕ
Stribor Kikerec, Αναπληρωτής Υπουργός Εξωτερικών, Κροατία

12.00 - 13.00 2η Συνεδρία:
Η ένταξη των χωρών των Δυτικών Βαλκανίων στην ΕΕ
Odeta Barbullushi, Σύμβουλος ΠΘ Αλβανίας, πρ. Υφυπουργός Εξωτερικών
Zoran Popov, Υφυπουργός, Υπουργείο Εξωτερικών, Βόρεια Μακεδονία
Aleksandar Andrija Pejović, τ. Υπουργός Ευρωπαϊκών Υποθέσεων και Διευθύνων Διαπραγματευτής για Προσχώρηση του Μαυροβουνίου στην ΕΕ
Hermine Poppeller, Πρέσβης της Αυστρίας στην Ελλάδα
Χρήστος Μακρίδης, Αναπληρωτής Επικεφαλής για τη Σερβία, Γενική Διεύθυνση για Ευρωπαϊκή Πολιτική Γειτονίας και Διαπραγματεύσεις για τη Διεύρυνση, Ευρωπαϊκή Επιτροπή
Adnan Çerimagić, Αναλυτής Βαλκανίων, Ευρωπαϊκή Πρωτοβουλία Σταθερότητας, Βερολίνο
Μαριλένα Κοππά, Καθηγήτρια Παντείου Πανεπιστημίου, Αθήνα

13.00 - 14.00 Διάλειμμα για μεσημεριανό γεύμα

14.00 – 14.15 Κεντρική ομιλία ΙΙ:
Η Ευρωατλαντική εταιρική σχέση και τα Βαλκάνια

Michele Siders, Πολιτική Σύμβουλος, Πρεσβεία των ΗΠΑ στην Αθήνα

14.15 - 15.30 3η Συνεδρία:
Τα Βαλκάνια ως πεδίο ευρύτερου γεωπολιτικού ανταγωνισμού: παλιοί παίκτες, νέα διακυβεύματα

Ranko Krivokapić, τ. Πρόεδρος του Κοινοβουλίου, Μαυροβούνιο
Mimi Kodheli, Πρόεδρος Επιτροπής Εξωτερικών Υποθέσεων Αλβανικού Κοινοβουλίου, τ. Υπουργός Άμυνας, Αλβανία
Borko Stefanovic, Αντιπρόεδρος του Κόμματος Ελευθερίας και Δικαιοσύνης, τ. Επικεφαλής Διαπραγματευτής της Σερβίας στο διάλογο μεταξύ Βελιγραδίου και Πρίστινα, Σερβία
Theresa Fallon, Διευθύντρια, Κέντρο Ρωσίας, Ευρώπης, Ασιατικές Σπουδές CREAS, Βρυξέλλες
Marko Savkovic, Ταμείο για την πολιτική αριστερά του Βελιγραδίου / Ασφάλεια στο Βελιγράδι, Ομάδα Φόρουμ
Gordana Delic, Διευθύντρια, Βαλκανική Εμπιστοσύνη στη Δημοκρατία, Γερμανικό Ταμείο Μάρσαλ των ΗΠΑ (GMF)

5.30 - 16.30 4η Συνεδρία: Δημοκρατία στα Βαλκάνια: πόσο βαθιά έχει εδραιωθεί;

Ιωάννα Λαχανά, Επικεφαλής Γραφείου Τύπου / Εκπρόσωπος Τύπου - EULEX Κοσσυφοπεδίου
Θεόδωρος Γεωργακόπουλος, Εκτελεστικός Διευθυντής της Dianeosis, Ελλάς
Remzi Lani, Εκτελεστικός Διευθυντής του Αλβανικού Ινστιτούτου ΜΜΕ
Jovana Marovic, Εκτελεστική Διευθύντρια Δικτύου Politikon, Μαυροβούνιο
Ljubisa Vrencev, Συντονιστής Προγράμματος Arbeiter Samariter Bund, Ελλάς
Δέσποινα Συρρή, Επικεφαλής Symbiosis - Σχολή Πολιτικών Σπουδών στην Ελλάδα, Συμβούλιο της Ευρώπης

16.30 - 17.30 5η Συνεδρία: Η ανάγκη για ένα αφήγημα για το αύριο

Zlatko Lagumdzija, τ. Πρωθυπουργός της Βοσνίας- Ερζεγοβίνης
Γιάννης Μπουτάρης, τ. Δήμαρχος Θεσσαλονίκης
Yordanka Fendakova, Δήμαρχος Σόφιας (προς επιβεβαίωση)
Max Braedle, Διευθυντής FES (Friedrich Ebert Stiftung), Σερβία
Tatjana Lazarevic, Εκδότρια του KoSSev, Κοσσυφοπέδιο
Velma Šarić, Ιδρύτρια και Πρόεδρος Κέντρου Έρευνας μετά τη σύγκρουση, Βοσνία-Ερζεγοβίνη

20.00 - 22.00 Δείπνο

ΚΥΡΙΑΚΗ, 9 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2020

09.00 - 09.30 Κεντρική ομιλία

Γρηγόριος Δημητριάδης, Γενικός Γραμματέας Διεθνών Οικονομικών Σχέσεων, Υπουργείο Εξωτερικών, Ελλάδα

09.30 - 11.00 6η Συνεδρίαση:
Ενεργειακή συνεργασία στην περιοχή, βιώσιμη ανάπτυξη και πράσινη μετάβαση

Κωστής Χατζηδάκης, Υπουργός Ενέργειας, Ελλάδα (προς επιβεβαίωση)
Milan Bastinac, Υφυπουργός Ενεργειακής Μηχανικής, Υπουργείο Ενέργειας, Σερβική Δημοκρατία, Βοσνία & Ερζεγοβίνη
Γεώργιος Γκιαούρης, Αναπληρωτής Διευθυντής Ηλεκτρικής Παροχής και Ενέργειας, Ευρωπαική Τράπεζα Ανασυγκρότησης και Ανάπτυξης
Yossi Amrani, Πρέσβης του Ισραήλ στην Ελλάδα
Dirk Buschle, Αναπληρωτής Διευθυντής της Γραμματείας της Ενεργειακής Κοινότητας
Sonja Risteska, Διευθυντής Έργου, Νοτιοανατολική Ευρώπη, Agora Energiewende, Βερολίνο
Στέλιος Κυμπουρόπουλος, Μέλος του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου

11.00 - 12.00 Ειδική συνεδρία
Προώθηση επενδύσεων και βιωσιμότητα των επιχειρήσεων:
Διαπεριφερειακή κινητικότητα και οικονομική συνεργασία

Δημήτριος Σκάλκος, Γενικός Γραμματέας Δημοσίων Επενδύσεων, Υπουργείο Ανάπτυξης και Επενδύσεων, Ελλάς
Νίκη Δανδόλου, Ειδική Γραμματέας για τα Διαρθρωτικά Ταμεία της ΕΕ, Υπουργείο Ανάπτυξης και Επενδύσεων, Ελλάς
Valdrin Lluka, Υπουργός Οικονομικής Συνεργασίας, Κοσοβο
Liliya Ivanova, Υφυπουργός Οικονομίας, Βουλγαρία (προς επιβεβαίωση)
Dubravka Negre, Επικεφαλής γιατα Δυτικά Βαλκάνια, Ευρωπαϊκή Τράπεζα Επενδύσεων (ΕΙΒ)

12.00 - 13.30 7η Συνεδρία
Βαλκάνια 4.0: περνάμε στην ψηφιακή εποχή μαζί

Λεωνίδας Χριστόπουλος, Γενικός Γραμματέας, Υπουργείο Ψηφιακής Διακυβέρνησης, Ελλάς
Dorina Cinari, Υφυπουργός Υποδομών και Ψηφιοποίησης, Αλβανία (προς επιβεβαίωση)
Tatjana Matic, Γενική Γραμματέας, Υπουργείο Εμπορίου, Τουρισμού και Τηλεπικοινωνιών, Σερβία
Gregory Pfleger, Γενικός Πρόξενος των ΗΠΑ στη Θεσσαλονίκη
Adelheid Feilcke, Επικεφαλής του Ευρωπαϊκού Τμήματος Deutsche Welle
Συντονιστής: Δημήτρης Απόκης, ΕΡΤ
13.30 - 14.00 Τελικά συμπεράσματα

11.00 - 12.00 Παράλληλη εκδήλωση: Young Balkan Leaders, Στρογγυλή Τράπεζα της Διευθύνουσας Επιτροπής




A+
A-







ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ