Ακόμα μια σκληρή ήττα για τον μισό μπασκετικό ΠΑΟΚ στην Πάτρα (video)

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επιστρέψει από τους 21 πόντους ωστόσο έχασε ακόμα ένα ματς στις λεπτομέρειες - Μεγάλη εμφάνιση από Τσαλμπούρη για τον Απόλλωνα

Ο ελλιπέστατος ΠΑΟΚ κατάφερε να γυρίσει ένα ματς από τους 21 πόντους στην Πάτρα, ωστόσο, παρά την υπερπροσπάθεια, για ακόμα μια φορά φέτος, ήπιε στα τελευταία δευτερόλεπτα το πικρό ποτήρι της ήττας, αυτή τη φορά από τον Απόλλωνα με 95-91.

Ο ΠΑΟΚ, που έπαιζε χωρίς τέσσερις βασικούς (Γκρίφιν, Γιάνκοβιτς, Κάρτερ και Τζόουνς) επέστρεψαε από το -21 (65-44 στο 24΄) και πέρασαν μπροστά 89-85, περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη, όμως την τελευταία λέξη την είπε ο Νίκος Δίπλαρος.

Με ένα κρίσιμο τρίποντο και 4/4 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Έλληνας γκαρντ «υπέγραψε» την τέταρτη φετινή νίκη της αχαϊκής ομάδας, που άφησε πίσω της στη βαθμολογία τον «Δικέφαλο του Βορρά».

Ο Γιώργος Τσαλμπούρης με 25 πόντους και 6 ασίστ ήταν ο πρωταγωνιστής του Απόλλωνα, με τον Κόουλμαν να προσθέτει 20. Για τον ΠΑΟΚ, ο Ντιλέο είχε 24 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Λαβ 22π. και 5ασ.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 53-37, 74-68, 95-91