BCL: Πάλεψε αλλά ηττήθηκε στον πόντο από τη Νίμπουρκ ο ΠΑΟΚ (video)

Ο Δικέφαλος του Βορρά ηττήθηκε με 83-84 από τη Νίμπουρκ στο κλειστό της Πυλαίας, με τους Τσέχους να βελτιώνουν το ρεκόρ τους σε 1-1.

Τη δεύτερη ήττα του σε ισάριθμες αναμετρήσεις στον 5ο όμιλο του Basketball Champions League, υπέστη ο ΠΑΟΚ. Οι ασπρόμαυροι ηττήθηκαν 83-84 από τη Νίμπουρκ, στην Πυλαία, με τους Τσέχους να βελτιώνουν το ρεκόρ τους σε 1-1.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έκανε την προσπάθειά της, γύρισε από το -9 και πέρασε μπροστά στα 5" με γκολ-φάουλ του Μάρβιν Τζόουνς, έβγαλε την άμυνα στον Βόιτεκ Χρούμπαν, ωστόσο η μπάλα έφτασε στον Τζέρικ Χάρντινγκ που εκτέλεσε από πλάγια θέση και σκόραρε στο μηδέν για να δώσει τη νίκη στους Τσέχους.

Με 7/25 τρίποντα έκλεισε τον αγώνα ο ΠΑΟΚ, που έχασε νωρίς τον Τζος Κάρτερ με τραυματισμό, 15/30 είχαν οι φιλοξενούμενοι με τον Παλίζα να βάζει 5/5.

Ο αγώνας

Δεν μπήκε καλά στο ματς ο ΠΑΟΚ, που είχε 1/6 τρίποντα στο όγδοο λεπτό (7-16), έκλεισε την πρώτη περίοδο στο -10 (11-21) και βρέθηκε και στο -14 (11-25) στο ξεκίνημα της δεύτερης. Ένα μικρό 5-0 έσπασε από τρίποντο του Βάνα, όμως οι γηπεδούχοι επέμειναν, μείωσαν στους τρεις με ηγέτη τον Γιάνκοβιτς (35-38 στο 19') και στάθηκαν ξανά στα πόδια τους με το 35-40 του ημιχρόνου να τους κολακεύει. Τα 3/13 τρίποντα ήταν ένας αριθμός απογοητευτικός, με τον Παλίζα (12π.) να τους προκαλεί μεγάλη ζημιά με τα περιφερειακά του σουτ.

Η αντεπίθεση του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε στο ξεκίνημα του β' μέρους, με τον Χριστοδούλου να ισοφαρίζει στο 46-46 στο 24' και τον Τολιόπουλο να δίνει το προβάδισμα στους γηπεδούχους, όμως η Νίμπουρκ έβρισκε συνεχώς τρόπους για να κρατηθεί όρθια. Back-to-back τρίποντα έδωσαν αέρα επτά πόντων (55-62) στους Τσέχους, που πήγαν και στο +10 (58-68) στην πρώτη φάση της τέταρτης περιόδου. Ένα τετράποντο του Χρούμπαν στο 33' (65-74) έμοιαζε με τελειωτικό χτύπημα για τους γηπεδούχους, που όμως έπαιξαν σαν αγρίμια και με γκολ-φάουλ του Μάρβιν Τζόουνς πέρασαν μπροστά (83-82) στα 5".

Στην τελευταία φάση ο Χρούμπαν πήρε την μπάλα, την έχασε, όμως εκείνη βρέθηκε με κάποιον τρόπο στα χέρια του Τζέρικ Χάρντινγκ που από πλάγια θέση εκτέλεσε και σκόραρε για να δώσει τη νίκη στη Νίμπουρκ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ματσόνι, Γιλμάζ, Προτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-21, 35-40, 58-65, 83-84

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): ΝτιΛέο 16 (4/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γκρίφιν 13 (4/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γιάνκοβιτς 14 (4/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/7 βολές, 11 ριμπάουντ), Τζόουνς 17 (6/7 δίποντα, 5/10 βολές, 10 ριμπάουντ), Καμαριανός 5, Κάρτερ (0/4 σουτ), Χριστοδούλου 7 (1), Ογκμπέιντε 2, Τολιόπουλος 9 (3/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα)

ΝΙΜΠΟΥΡΚ (Σέκουλιτς): Μπέντα 2 (6 ριμπάουντ), Χάρντινγκ 22 (8/13 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/4 βολές), Χρούμπαν 11 (2), Ρίβερς 2, Ρος 15 (3), Γκακ 1, Κόβαρ 7, Παλίζα 18 (5/5 τρίποντα), Βάνα 6