Χάντμπολ Γυναικών: Ο ΠΑΟΚ πήρε σκορ πρόκρισης από το πρώτο ματς με τη Μέταλουργκ Σκοπίων

Για το Δικέφαλο του Βορρά ήταν η 11η επιτυχία εκτός των συνόρων στο 25ο ματς που έχει δώσει το γυναικείο τμήμα του συλλόγου

Νίκη που εκτός συγκλονιστικού απρόοπτου του εξασφαλίζει από σήμερα την πρόκριση στον 3ο γύρο του EHF European Cup γυναικών πέτυχε ο ΠΑΟΚ επί της Μέταλουργκ Σκοπίων με 26-17.

Για το Δικέφαλο του Βορρά ήταν η 11η επιτυχία εκτός των συνόρων στο 25ο ματς που έχει δώσει το γυναικείο τμήμα του συλλόγου και, πλέον, στη ρεβάνς του ερχόμενου Σαββάτου (15/10) στα Σκόπια η ελληνική ομάδα κρατά την τύχη στα χέρια της.

Ο ΠΑΟΚ είχε σε μεγάλη ημέρα τις Τσικνάκη με 8/18 επεμβάσεις (45%) και Μαρία Χατζηπαρασίδου (8 γκολ). Μετά το 5-4 (14’), «έτρεξε» σερί 5-0 για το 10-4 με τη Ριμπέιρο στο 20’, ενώ παρά τη μείωση του σκορ σε 11-7 (ημίχρονο) και 11-8 (31’) από τη Μέταλουργκ, τα κορίτσια αντέδρασαν ψύχραιμα κι έφτασαν γρήγορα τη διαφορά στο +5 (13-8) με τη Χατζηπαρίδου στο 33’, ενώ η ίδια παίκτρια έκανε το 15-10 στο 38’

Η φιλοξενούμενη ομάδα μείωσε ξανά στα τρία γκολ (17-14) στο 47’, αλλά το συγκρότημα του Δημήτρη Πελεκίδη «κλείδωσε» τη νίκη με νέο σερί 5-0 για το 22-14 (55’) με δύο γκολ της Ζενέλι κι ένα της Μπουράτο.

Στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΟΚ έφτασε τη διαφορά ακόμη και στο +10 (26-16) με τη Χριστοφόρις, ενώ η Πετρέσκα στην εκπνοή διαμόρφωσε το τελικό 26-17.

Διαιτητές: Αγκακίσι- Αγκακίσι (Αζερμπαϊτζάν), Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 2/2-1/1

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 8, Μαυροσαββίδου, Μεντεσίδου 3, Βράνσιτς 3, Χριστοφόρις 2, Γκρμπάβτσεβιτς 1, Αμβροσιάδου, Καπρινιώτη, Σεβδίλη 1, Γκόμες 1, Ζενέλι 2, Μποριζόφσκα 1, Ριμπέιρο 3, Σαμολαδά, Μπουράτο 1.

ΜΕΤΑΛΟΥΡΓΚ (Νταμσέφσκα): Τερζίκι, Μαρίντσοφ, Λάμποβιτς, Γκουγκουλιάνοβα 1, Πετρέσκα 1, Τραικόβικ 2, Ιβανόφκα, Τοντόροφ, Γιακιμόφσκα, Βάσεβα, Μπερόβικ, Αρσενιέφσκα 2, Μλαντενόφσκα 3, Καλατζίεφσκα, Μποζινόφσκα 8, Νεστορόφσκα.