Με... μπαλωθιά Φετφατζίδη ο Άρης το προβάδισμα για την πεντάδα

Το γκολ του Φετφατζίδη ήταν αρκετό στον Άρη για να περάσει από την Κρήτη (0-1) κόντρα στον ΟΦΗ - Απέκρουσε πέναλτι ο Κουέστα

Φαβορί για την κατάληψη της 5ης θέσης έγινε ο Άρης, μετά τη νίκη του επί του ΟΦΗ με 0-1. Το γκολ της βραδιάς πέτυχε ο Φετφατζίδης, αλλά ο κορυφαίος του ματς ήταν ο Κουέστα, ο οποίος κατέβασε τα... ρολά.

Οι "κιτρινόμαυροι" ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, πίεσαν ψηλά τον ΟΦΗ, δημιουργώντας προβλήματα στην κυκλοφορία των Κρητικών, γι' αυτό και δεν ένιωσαν σοβαρή απειλή στην εστία του Κουέστα. Εξαίρεση οι ευκαιρίες των Στάικου (8') και του Μεγιάδο (20'), οι οποίες πέρασαν ανεκμετάλλευτες. Οι παίκτες του Μίκαελ Ενινγκ έκλειναν καλά τους χώρους και, όταν έπαιρναν την μπάλα, άλλαζαν πολλές πάσες, προκειμένου να διασπάσουν την άμυνα των γηπεδούχων. Σε αρκετές φάσεις πάτησαν στην εστία του Γουάλειϊ και σε μία εξ' αυτών βρήκαν δίχτυα με τον Φετφατζίδη (14'). Οι Θεσσαλονικείς είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, απέφυγαν τα λάθη και δημιούργησαν προϋποθέσεις για δεύτερο γκολ, προκειμένου να γίνει ευκολότερο το έργο τους στο δεύτερο ημίχρονο. Ωστόσο, οι προσπάθειες των Ροζ (35') και Γκάμα (45'+2') δεν βρήκαν στόχο κι έτσι το 0-1 έμεινε ως σκορ ημιχρόνου.

Μονόλογος ΟΦΗ και... Κουέστα

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ πίεσε, παίζοντας τον Άρη στο μισό γήπεδο. Οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να κάνουν συντήρηση δυνάμεων και παραχώρησαν γήπεδο στους γηπεδούχους, οι οποίοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 53' με τον Φιγκεϊρέδο, ο οποίος αστόχησε σε πέναλτι. Ο Κουέστα τον νίκησε, όπως έκανε και σε άλλες φάσεις στη συνέχεια. Ο φορ των γηπεδούχων είχε ευκαιρίες στο 58', το 66' τις οποίες "έβγαλε" ο κίπερ του Άρη, ενώ στο 77' ο ίδιος παίκτης είχε δοκάρι για τους μελανόλευκους. Οι κιτρινόμαυροι έχασαν δύο καλές ευκαιρίες με τον Μαντσίνι (71', 81'), αλλά τα πλασέ του Αργεντινού κατέληξαν άουτ. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Φιγκεϊρέδο. Μέχρι τη λήξη δεν άλλαξε κάτι στο σκορ και ο Άρης έφυγε με το διπλό από το Γεντί Κουλέ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Άρης (Ένινγκ): Κούεστα, Κόρχουτ (71' Σόουζα), Δεληζήσης, Μπαγκαλιάνης, Ροζ, Ματίγια, Σάσα, Μαρτίνες (80' Μπακούτσης), Γκάμα, Φετφατζίδης (85' Διαμαντόπουλος), Μαντσίνι

ΟΦΗ (Σίμος): Γουάλεϊ, Μαρινάκης (87' Βίκτορ), Κουτρουμπής, Γιαννούλης (87' Ζοάο), Κοροβέσης, Μεγιάδο, Στάικος (65' Σεμέντο), Ναμπί (78' Νοικοκυράκης), Νέιρα, Βαζ, Φιγκεϊρέδο