Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΟΚ, 81-76 στο Παλατάκι τον Απόλλωνα

O ΠΑΟΚ επικράτησε με 81-76 του Απόλλωνα Πάτρας για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος και επέστρεψε στις νίκες βάζοντας τέλος σε σερί τεσσάρων ηττών

Νίκη-ανάσα πέτυχε ο ΠΑΟΚ στο Παλατάκι επί του Απόλλωνα Πατρών στον οποίο επιβλήθηκε με 81-76 και επέστρεψε ξανά στις επιτυχίες μετά από τέσσερις συνεχείς ήττες.

Έτσι, ο Δικέφαλος μπαίνει ξανά στη μάχη της διεκδίκησης θέσης που οδηγεί στα πλέι οφ.

Ο αγώνας

Με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα εύστοχες από την περίμετρο και τον Καμπερίδη να είναι "ζεστός" από το ξεκίνημα, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε τον αγώνα με μικρό προβάδισμα. Ο τραυματισμός του Έλληνα διεθνή στα μισά της πρώτης περιόδου δεν επηρέασε ιδιαίτερα την ομάδα της Θεσσαλονίκης που έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στον πόντο.

Η εικόνα του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο άλλαξε, με τους Πατρινούς να περνούν μπροστά στο σκορ εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των γηπεδούχων. Πολλές εναλλαγές στο σκορ, με τις ομάδες να μην μπορούν να αποσπαστούν και να παίρνουν το προβάδισμα η μία από την άλλη. Ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που με ένα μικρό ξέσπασμα και buzzer beater τρίποντο του Τολιόπουλου, πήγε στα αποδυτήρια στο +7.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια ο ΠΑΟΚ είχε αυτοπεποίθηση και την έβγαλε στο παρκέ. Οι Θεσσαλονικείς ευστόχησαν σε δύσκολα και μακρινά καλάθια, ο Απόλλωνας προσπάθησε να ακολουθήσει τον ρυθμό και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με προβάδισμα για τους γηπεδούχους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Πατρινοί έκαναν την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψουν, πλησίασαν στους πέντε πόντους (79-74) με 47'' να απομένουν, όμως ο ΠΑΟΚ παρέμεινε ψύχραιμος και πανηγύρισε τη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας, Κάρδαρης, Θεονάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-22, 45-38, 64-56, 81-76

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Ρίβερς 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Λι 4, Γκριν 12 (2/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Λοβ 7 (1), Καμπερίδης 10 (3/3 τρίποντα), Χριστοδούλου, Καμαριανός 2, ΝτιΛέο 2, Μάντζαρης 8 (4 ασίστ), Τολιόπουλος 15 (3/7 τρίποντα), Γιάνκοβιτς 5 (1), Ρένφρο 5.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Μπόγρης 5 (14 ριμπάουντ), Τσαλμπούρης 14 (1), Σίμονς 15 (2/6 τρίποντα), Δίπλαρος, ΜακΚλίν 15 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τσιακμάς, Διαμαντάκος 6, Ζούμπος, Ντέιβις 11 (1), Μήτρου-Λονγκ 10 (1/2 τρίποντα, 5 ασίστ).

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 20/41 δίποντα 11/25 τρίποντα 8/16 βολές, 33 ριμπάουντ(22+11), 20 ασίστ, 7 λάθη, 4 κλεψίματα, 3 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα: 22/36 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 8/15 βολές, 41 ριμπάουντ (29+12), 16 ασίστ, 11 λάθη, 5 κλεψίματα, 4 τάπες

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος ο ΠΑΟΚ θα κοντραριστεί με τον Άρη στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης (20/4, 20:00), ενώ ο Απόλλων Πάτρας θα παίξει με τον Ολυμπιακό (11/5, 19:15).