Η Εθνική διέλυσε την Τουρκία (81-63) -Με Τσεχία για την πρόκριση στο Τόκιο (vid)

Η επίσημη αγαπημένη, υπό τις οδηγίες του Ρικ Πιτίνο, επικράτησε κατά κράτος των Τούρκων και θέλει νίκη απέναντι στην Τσεχία για να βρεθεί στο Τόκιο
Πραγματοποιώντας μεγάλη εμφάνιση, η εθνική μας ομάδας στο μπάσκετ νίκησε την Τουρκία με 81-63 και θα παλέψει με την Τσεχία (02:05 ξημέρωμα Δευτέρας) για το εισιτήριο της πρόκρισης στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η επίσημη αγαπημένη, υπό τις οδηγίες του Ρικ Πιτίνο, κατάφερε να ξεπεράσει τη νευρικότητα του πρώτου ημιχρόνου, όπου την κράτησε όρθια ο Λαρεντζάκης (14 πόντοι), για να κάνει δυναμική επιστροφή στο δεύτερο ημίχρονο παίζοντας ώριμο και ουσιαστικό μπάσκετ.

Με κορυφαίους τους Καλάθη (18 πόντοι, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ), Σλούλα (15 π., 9 ασ.) Μήτογλου (10 π., 12 ρ.) και Παπαγιάννη (14 π., 13 ρ.) η Εθνική επικράτησε κατά κράτος των Τούρκων των ΝΒΑερς Κορκμάζ και Ιλιασόβα και πλέον βρίσκεται 40 λεπτά μακριά από το Τόκιο. Από την Τουρκία ξεχώρισε ο σούτινγκ γκαρντ των Φιλαδέλφεια 76ερς, Φουρκάν Κορκμάζ, με 20 πόντους.

Τελευταίο εμπόδιο η Τσεχία του σπουδαίου Σατοράνκσι η οποία επικράτησε του φαβορί Καναδά στον άλλο ημιτελικό, στην παράταση, με 103-101.

Η Εθνική μας καλείται να σπάσει την αρνητική παράδοση που τη θέλει να χάνει το τρένο της πρόκρισης για το κορυφαίο αθλητικό γεγονός του πλανήτη, μέσω των Προολυμπιακών Τουρνουά (σε 11 τουρνουά έχει πάρει το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες μόνο σε αυτό που είχε πραγματοποιηθεί το 2008 στην Αθήνα).

Ο αγώνας

Η Τουρκία αιφνιδίασε το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα στο πρώτο δεκάλεπτο, παίρνοντας προβάδισμα με 22-8, ωστόσο, στη δεύτερη περίοδο η Εθνική βρήκε ρυθμό μέσα από την άμυνα της και με τον Λαρεντζάκη να αφυπνίζει την ομάδα από τα 6.75, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μείωσε τη διαφορα και πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -7 (34-27).

Στην τρίτη περίοδο, με εξαιρετική άμυνα αλλά και με μπροστάρηδες του Σλούκα και Παπαγιάννη, η Εθνική μπήκε με σερί 10-0 (!) για το προσπέρασμα στο 23΄ (34-37). Χωρίς να χάσει τη συγκέντρωση της, μάλιστα, η γαλανόλευκη ξέφυγε στο 28΄ για πρώτη φορά με +10 (49-39). Ωστόσο, η Τουρκία απάντησε και με επιμέρους σκορ 2-8 μείωσε σε 47-51 στο 30΄. Η πίεση αυξήθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο και η Τουρκία έφτασε μία ανάσα από την ανατροπή... Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά μίλησε η εμπειρία των Σλούκα και Καλάθη, οι οποίοι κυριάρχησαν σε εκτέλεση και δημιουργία, γράφοντας στο 36΄ το +11 (66-55) και υποχρεώνοντας τους Τούρκους σε οριστική... παράδοση.

ΤΟΥΡΚΙΑ (Ενέ): Οσμάν 4, Ιλιασόβα 6 (2), Κορκμάζ 20 (4), Μαχμούτογλου 7 (1), Οζντεμίρογλου 2, Σανλί 2, Σενγκούν 12, Τουντσέρ 8 (2), Γουρτσεβέν 2

ΕΛΛΑΔΑ (Πιτίνο): Αντετοκούνμπο 2, Καλάθης 18 (1), Χρυσικόπουλος, Γιαννόπουλος 4 (1), Κασελάκης 2, Κατσίβελης, Καββαδάς 2, Λαρεντζάκης 14 (2), Μήτογλου 10 (2), Παπαγιάννης 14, Σλούκας 15 (2)

Τα δεκάλεπτα: 22-8, 34-27, 47-51, 63-81.