Μεγάλη ανατροπή Άρη και νίκη στο ντέρμπι με τον Ηρακλή

Στο 26' βρισκόταν πίσω με 12 πόντους, όμως ο Άρης έκανε με τους Ντεκόζι - Σλαφτσάκη την ανατροπή και επικράτησε του Ηρακλή με 81-75.

Με τρομερά ψυχικά αποθέματα, ο Άρης επέστρεψε από το -12 και επικράτησε του Ηρακλή στο Nick Galis Hall με 81-75. Τρομερό παιχνίδι από τον Κουίντον ΝτεΚόζι, οι κυανόλευκοι περιορίστηκαν στους δύο πόντους στα τελευταία τέσσερα λεπτά.

Με τον Βασίλη Καββαδά να κυριαρχεί στο πρώτο μέρος και να αντιμετωπίζεται με double-teams σε όλο το δεύτερο, με τον Όλι Χάνλαν να παίρνει φωτιά στην τρίτη περίοδο, αλλά την επίθεση να κολλάει στην τέταρτη, ο Ηρακλής έδειξε δύο πρόσωπα, ένα πολύ κακό και ένα εξαιρετικό, στο τέλος της ημέρας όμως έφυγε ηττημένος εξαιτίας και της απουσίας αγωνιστικού ρυθμού, αλλά και των 15 λαθών που έκανε απέναντι στα δέκα του Άρη.

O Άρης ξεκίνησε με επί μέρους14-0 μετά από περίπου 4:30 αγωνιστικά λεπτά, αλλά ο Ηρακλής μετά τα πέντε λάθη σ’ αυτό το διάστημα, συνήλθε κυρίως μέσα από τη δράση του Βασίλη Καββαδά (σ. σ. τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 11 πόντους και οκτώ ριμπάουντ) και πατώντας στην κυριαρχία του κάτω από τα καλάθια με τα έξι επιθετικά. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 24-22.

Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στη δεύτερη περίοδο. Αρχικά, ο Άρης άπλωσε την άμυνά του, κέρδισε μπάλες και επανέφερε τη διαφορά στο +9 (31-22, 12’), αλλά η συνέχεια ανήκε στον Ηρακλή. Οι «κυανόλευκοι» βρήκαν αυτό που οι «κίτρινοι» μάταια αναζήτησαν με 3/13 τρίποντα. Το επιμέρους σκορ των φιλοξενούμενων έως το τέλος του πρώτου μέρους έφτασε το 9-22 κι έτσι προηγήθηκαν με 40-44, παίρνοντας λύσεις από τους Τσίλντες, Σχίζα και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Ο Ηρακλής διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και στο τρίτο δεκάλεπτο καθώς τιμώρησε την άμυνα ζώνης του Άρη με διαδοχικά εύστοχα σουτ τριών πόντων από τον Ολιβιέρ Χάνλαν (46-58, 25:30). Οι γηπεδούχοι κρατήθηκαν στο παιχνίδι χάρη στον Ντεκόζι και με ηγετική φυσιογνωμία στο τέλος της περιόδου τον Διαμαντή Σλαφτσάκη αλλά και buzzer beater του τελευταίου, μάζεψαν τη διαφορά (61-66) στο τέλος της περιόδου.

Με πρωταγωνιστή τον Ντεκόζι ο Άρης μείωσε στον πόντο (67-68, 34’). Ο Ηρακλής φάνηκε να ανακτά τον έλεγχο (69-73) αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν καλάθια στο transition παιχνίδι και με τον ίδιο πρωταγωνιστή έκαναν 10-0 σερί και προηγήθηκαν με 79-73 μετά την είσοδο του αγώνα στο τελευταίο λεπτό. Εκεί ο Μπόουλιν υπέπεσε σε παράβαση πέντε δευτερολέπτων στην επαναφορά. Μέσα από τη γραμμή των βολών, κυρίως όμως από τις κακές επιλογές του Ηρακλή στις δύο τελευταίες επιθέσεις, ο Άρης πανηγύρισε τη νίκη.

Διαιτητές: Σχινάς, Σταματόπουλος, Κάρδαρης

Δεκάλεπτα: 24-22, 40-44, 61-66, 81-75

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Σούλερ 3 (1/5 σουτ, 3 ασίστ), Μιλόσεβιτς 9 (3/8 σουτ, 5 ριμπάουντ), Τσάλμερς 9 (1 τρίποντο, 3 κλεψίματα), Ντραγκίσεβιτς 5 (2/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Ντεκόζι 20 (3/8 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Σλαφτσάκης 6 (1), Φλιώνης 6 (0/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χαριτόπουλος 6, Σιδηροηλίας, Κουζέλογλου 8 (9 ριμπάουντ), Λιτλ 9 (3)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ζιάγκος): Σχίζας 9 (3/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Καββαδάς 13 (3/6 δίποντα, 7/7 βολές, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Τσαϊρέλης 2, Μπόουλιν 10 (2), Χάνλαν 17 (1/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6/6 βολές), Τσίλντρες 9, Σαγκς 6 (1/6 σουτ), Γεωργαλάς 1, Μουρ 3, Βεργίνης, Ντάνιελ 5 (10 ριμπάουντ)