Νικητής ο Άρης στο θρίλερ με Ηρακλή, 83-78 στην παράταση

Ο Άρης ήταν ο μεγάλος νικητής του τοπικού ντέρμπι στο μπάσκετ κερδίζοντας στην παράταση με 83-78 τον Ηρακλή στο Παλέ ντε Σπορ

Μετά από ένα ματς πραγματικό ντέρμπι, με πολλές διακυμάνσεις και ανατροπές, ο Άρης ήταν ο μεγάλος νικητής κερδίζοντας στην παράταση με 83-78 τον Ηρακλή στο κατάμεστο Παλέ ντε Σπορ.

Στο 3-4 ανέβηκε ο Άρης, στο 1-5 έπεσε στο ντεμπούτο του Κώστα Μέξα στον πάγκο του ο Ηρακλής, που κουβαλάει και ποινή αφαίρεσης τριών βαθμών.

Σε ένα ματς που είχε συνεχείς εναλλαγές στο σκορ για αμφότερες τις ομάδες, διεκόπη στο 32’, για έξι λεπτά, λόγω προβήματος υγείας που προέκυψε στην κερκίδα σε φίλαθλο και είχε τον τραυματισμό του Ράιαν Τέιλορ για τον Ηρακλή.

Με τον Κέλι να ακουμπά με άνεση την μπάλα στο καλάθι, ο Αρης βρέθηκε στο 4’ με 12-3, χρονικό σημείο που άρχισε η αντεπίθεση διαρκείας για τον Ηρακλή. Με καλύτερα αμυντικά πατήματα και τους Αγραβάνη, Παπαδάκη να δίνουν πρώτοι το επιθετικό... σύνθημα, ο «Γηραιός» έτρεξε επιμέρους σκορ 23-1 και πήρε τα ηνία στο ματς με +13 στο 12’ (13-26). Απόσταση που στο 16’ , με τη συνδρομή των Τέιλορ, Λιντς, «ανέβηκε» στο +15 (21-36).

Ο Άρης «απάντησε» με δικό του σερί 24-5 , με κινητήριους μοχλούς αρχικά τον Κλόμπουτσαρ και στην πορεία τον Τζούστον και πήρε ξανά τα ηνία στα χέρια του στο 24’ με +4 (45-41).

Ο επιθετικός οίστρος του Ντάγκλας, με τη βοήθεια των Ντάνιελς, Λιντς, έδωσαν πρόσκαιρα εκ νέου το προβάδισμα στον Ηρακλή (28’ 51-53), για να ακολουθήσει το επιμέρους 12-3 για τον Αρη, με το οποίο έγινε ξανά αφεντικό στο παρκέ στο 31’ (63-56).

Ένα λεπτό αργότερα, με το σκορ στο 65-58, προέκυψε η εξάλεπτη διακοπή στο ματς , για να παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες σε φίλαθλο στην κερκίδα, η οποία ευνόησε τον Ηρακλή, καθώς στην επανέρξη του αγώνα, με σερί 2-15, πήρε κεφάλι στο σκορ στο 38’ με 67-73 .

Ο Άρης με 3/3 βολές από τον Κλόμπουτσαρ και ένα γκολ -φάουλ από τον Κέλι, έφερε τη μάχη στα ίσια (73-73), με 36’’7 να απομένουν για τη λήξη. Σκορ που δεν άλλαξε στη συνέχεια, με συνέπεια το παιχνίδι να πάει στην παράταση.

Στο δίλεπτο του επιπλέον πενταλέπτου οι «κιτρινόμαυροι» απέκτησαν «αέρα» 9 πόντων (82-73), προβάδισμα με το οποίο «καθάρισαν», ουσιαστικά, με την κατάκτηση της νίκης.

Στο 44’ ο Ηρακλής πλησίασε στους 5 πόντους, με 83-78, μετά από τρίποντο του Ντάγκλας, η προσπάθειά του, όμως, έμεινε εκεί, με το σκορ να μην αλλάξει ως το τελευταίο διαιτητικό σφύριγμα.

Διαιτητές: Πιτσίλκας, Ζαχαρής, Μπακάλης
Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Τζούστον 11 , Κάουαν 12 (1), Καμάρας 1, Πουλιανίτης, Λόκετ 2, Νετζήπογλου 2, Γουίλιαμς 11, Κλόμπουτσαρ 15 (2), Κέλι 29, Κώττας

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κώστας Μέξας): Γούλριτζ 10, Σταμάτης 3, Σκορδίλης 4, Φίλλιος, Αγραβάνης 11 (3), Ντάνιελς 2, Τέιλορ 10 (3), Κουζέλογλου 2, Ντάγκλας 19 (4), Παπαδάκης 11 (2), Λιντς 6