Μπάσκετ: Αυτοκρατορική εμφάνιση Άρη στο Αλεξάνδρειο, νίκησε με 69-65 τον Παναθηναϊκό

Ο Άρης είχε τον τρόπο να ξεπεράσει την τεράστια οικονομική και αγωνιστική διαφορά από τον Παναθηναϊκό και να πάρει τη νίκη.

«Βόμβα» με το καλημέρα στην Α1 μπάσκετ των Ανδρών/Basket League, ο Άρης νίκησε τον Παναθηναϊκό στην Θεσσαλονίκη με 69-65.

Για δεύτερη σερί σεζόν, ο Άρης είχε τον τρόπο να ξεπεράσει την τεράστια οικονομική και αγωνιστική (στα χαρτιά) διαφορά από τον Παναθηναϊκό και να πάρει τη νίκη στο Nick Galis Hall (69-65). Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ήταν εντυπωσιακή στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, βρέθηκε μέχρι το +15 στις αρχές της δεύτερης περιόδου και -στο φινάλε- έβαλε μεγάλα καλάθια, εξασφαλίζοντας τη νίκη απέναντι σε έναν αντίπαλο, που έφτασε τις τρεις διαδοχικές ήττες (μετά από Ολυμπιακό και Ρεάλ Μαδρίτης) και βρίσκεται με το "καλημέρα" σε μειονεκτική θέση (έναντι του Ολυμπιακού) για την κορυφή της regular season.

Οι κίτρινοι υποχρέωσαν τους πράσινους σε απογοητευτική β' περίοδο (με 5 πόντους με 1/10 σουτ και 8 λάθη), αντέδρασαν την στιγμή της αντεπίθεσης και βρήκαν από τον Τζος Χάγκινς και Τσέβεζ Γκούντγουιν δύο μεγάλα καλάθια στο τελευταίο ενάμιση λεπτό.

Ο αγώνας

Παρά την απουσία του Βασίλη Καββαδά (ανέτοιμος λόγω τραυματισμού), ο Άρης δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα κοντά στο καλάθι. Η άμυνα ζώνης του Γιάννη Καστρίτη έβαλε (πολύ) δύσκολα στον Παναθηναϊκό, δίνοντας στους γηπεδούχους τη δυνατότητα να πάρουν από νωρίς το προβάδισμα. Το +1 (16-15) της πρώτης περιόδου ήταν μάλιστα μόνο η αρχή για τον Άρη, ο οποίος τα πήγε ακόμη καλύτερα στη δεύτερη. Βλέπετε, οι πράσινοι είχαν Είχαν 1/3 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 3/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 8 λάθη, με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια, όντες στο -9 (29-20) στην ανάπαυλα.

Η κυριαρχία του Άρη συνεχίστηκε για δύο λεπτά στην τρίτη περίοδο, με αποτέλεσμα το +15 (35-20 στο 22'), πριν γυρίσει ο διακόπτης από την πλευρά του Παναθηναϊκού. Όλα αυτά χάρη στη συνέπεια που επέδειξε στο περιφερειακό σουτ. Με 5/7 τρίποντα μέσα σε έξι λεπτά, η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς βρήκε τον τρόπο να ανακάμψει άμεσα και να φέρει τούμπα το παιχνίδι, σε τέτοιο βαθμό που έφτασε να έχει τα ηνία (42-43 στο 29') χάρη σε 2/2 βολές του Ντέρικ Γουίλιαμς (είχε 1/6 ως εκείνο το σημείο).

Παρά το γεγονός πως η ψυχολογία είχε αλλάξει πλευρά, ο Άρης ούτε πτοήθηκε, ούτε τα παράτησε. Το κάθε άλλο. Με τον Τζος Χάγκινς και τον Τσέβεζ Γκούντγουιν να συνεργάζονται άψογα και τη συνολική αμυντική παρουσία των γηπεδούχων να είναι υποδειγματική, το προβάδισμα άλλαξε πάλι χέρια. Το +5 (63-58) στα 3'21'' για το τέλος ήταν ένα πρώτης τάξεως προβάδισμα για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, η οποία είδε τον Παναθηναϊκό να επιστρέφει εκ νέου.

Την πιο απαιτητική στιγμή όμως, ο Τζος Χάγκινς έβαλε ένα πολύ δύσκολο προσωπικό καλάθι για το +3 στα 29.8'' για το φινάλε. Στην κρισιμότερη κατοχή της αναμέτρησης, ο Λευτέρης Μποχωρίδης έκανε βήματα, πετώντας στα σκουπίδια την ευκαιρία του Παναθηναϊκού είτε να μειώσει είτε να ισοφαρίσει.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γ. Πουρσανίδης - Θεονάς - Πιτσίλκας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 29-20, 45-45, 69-65.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 8 (2/5 τρίποντα), Γκούντγουιν 19 (9/13 δίποντα, 1/4 βολές, 12 ριμπάουντ), Νότε 13 (4/14 σουτ, 3/4 βολές), Νετζήπογλου 2, Χάγκινς 11 (1/6 τρίποντα, 8 ασίστ, 5 λάθη), Σανόγκο 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 8 (1 τρίποντο, 4 ασίστ, 4 λάθη), Σχίζας 3 (1), Φίλλιος, Σιδηροηλίας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Παπαγιάννης 10 (5/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Άντριους 7 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Πονίτκα 8 (3/4 δίποντα, 2/5 βολές), Γκριγκόνις 10 (3/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Π. Καλαϊτζάκης, Λι 10 (2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 λάθη, 4 κλεψίματα), Μποχωρίδης 3 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 2.