Μπάσκετ: Χωρίς αντιστάσεις ο Άρης, ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό (video)

Οι κιτρινόμαυροι δεν μπόρεσαν να προβάλλουν αντιστάσεις στον ανώτερο Παναθηναϊκό και ηττήθηκαν στο Nick Galis Hall με 75-93

Ο Άρης ηττήθηκε με 75-93 από τον καλύτερο Παναθηναϊκό στο Nick Galis Hall για το εξ αναβολής παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής της Basket League.

Ιδιαίτερα εύστοχος έξω από τα 6.75 μέτρα ήταν ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα του αγώνα και χάρη στα τρίποντα του Νεμάνια Νέντοβιτς φρόντισε να προηγηθεί αρχικά με 9-14 και στη συνέχεια να φτάσει και στο +8 (15-23), με τον Μποχωρίδη να παίρνει την σκυτάλη από το Σέρβο γκαρντ. Μπορεί σ' εκείνο το σημείο να έμοιαζαν τα πάντα «τελειωμένα» στο παιχνίδι, αλλά κάποιες επιπόλαιες επιλογές στην επίθεση των πρασίνων σε συνδυασμό με αναπάντητα καλάθια των Ντεκόζι και Λιτλ, ο Άρης πραγματοποίησε επιμέρους 10-2 και έφερε το ματς στα όσια λίγο μετά την έναρξη της β' περιόδου στο ματς.

Το σκορ έμενε ισόπαλο στο 27-27 αλλά από εκείνο το σημείο και μετά, ο Παναθηναϊκός φρόντισε να εκμεταλλευτεί την υπεροπλία του κοντά στο καλάθι (ελέω και των απουσιών του Άρη και δη των Ντραγκίτσεβιτς και Μιλόσεβιτς) και με τους Μήτογλου (9π., στο α' 5ριμπ.), Παπαγιάννη (8π., 4ριμπ., 3ταπ. στο α' μέρος) να κάνουν... πάρτι το σκορ έφτασε στο +10 για τους φιλοξενούμενους (27-37) ύστερα από σερί 10-0!

Για πρώτη φορά η διαφορά πήγε και στους 13 πόντους (34-47) για να κλείσει το ημίχρονο στο +11 (36-47) για λογαριασμό των «πρασίνων» οι οποίοι είχαν στο πρώτο μισό του αγώνα 11/21 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 4/4 βολές και περισσότερα ριμπάουντ (23-17). Την ίδια ώρα ο Άρης μετρούσε 9/20 δίποντα, 4/11 τρίποντα και 6/10 βολές, με τον Ντεκόζι να είχε 12 πόντους με 4/5 εντός παιδιάς!

Με ένα 7-0 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός έφτασε τον δείκτη του σκορ στο +18 (36-54 στο 22'). Ο Κάτας ανακάτευε συνέχει την τράπουλα και δοκίμαζε πρόσωπα και σχήματα και όπως ήταν λογικό από ένα σημείο και μετά χανόταν η συνοχή και δεν υπήρχαν συνεργασίες. Κάτι που ο Άρης εκμεταλλεύτηκε προκειμένου να επιστρέψει από το -20 (64-44 στο 25') και με επιμέρους 17-8 χάρη στον επιθετικό οίστρο του Ντεκόζι να μειώσει στους 11 με τη λήξη της 3ης περιόδου (72-61).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο δεν άλλαξαν δραματικά τα πράγματα, και έτσι ήρθε μοιραία η ήττα για τους κιτρινόμαυρους από τον ανώτερο Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 36-47, 61-72, 75-93