Μπάσκετ: Ευρεία νίκη κόντρα στην ΑΕΚ αλλά χωρίς αντίκρισμα για ΠΑΟΚ - Έμεινε εκτός πλέι οφ

Με την ΑΕΚ αδιάφορη και τον ΠΑΟΚ να θέλει μόνο νίκη το παιχνίδι ήταν μονόπλευρο, ωστόσο το Περιστέρι άφησε εκτός πλέι οφ τους ασπρόμαυρους.

Η εντός έδρας ήττα από τον Ιωνικό και η εκτός έδρας ήττα από τον Κολοσσό, έκριναν τελικά τη σεζόν του ΠΑΟΚ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε με 96-72 της ΑΕΚ, όμως η νίκη του Περιστερίου επί του Λαυρίου, την άφησε εκτός playoffs.

Στο 10-14 έκλεισε την περίοδο ο Δικέφαλος του Βορρά, στο 13-11 οι κιτρινόμαυροι που ήταν μαθηματικά τέταρτοι και βαθμολογικά αδιάφοροι.

Ζερμέιν Λοβ, Βλάντο Γιάνκοβιτς και Βαγγέλης Μάντζαρης ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, που έκαναν καλή εμφάνιση, έπαιξαν με πείσμα και έκλεισαν την περίοδο με το κεφάλι ψηλά. Η ΑΕΚ, από την άλλη, έμεινε χαμηλά στο τρίποντο και στη δημιουργία, ωστόσο το μυαλό της βρισκόταν ήδη στον πρώτο γύρο των playoffs και στον αντίπαλο που θα έχει με πλεονέκτημα έδρας.

Ανώτερος από το ξεκίνημα, ο ΠΑΟΚ έχτισε διψήφιο προβάδισμα νωρίς, το κράτησε στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-12), δεν τρόμαξε από την αντεπίθεση της ΑΕΚ και έκλεισε το πρώτο μέρος με 49 πόντους, με 59% στο δίποντο και με μόλις δύο εύστοχες βολές. Οι γηπεδούχοι είχαν 17 ασίστ (έξι ο Μάντζαρης, πέντε ο Λοβ), οι φιλοξενούμενοι έβαζαν τα περιφερειακά σουτ, αλλά είχαν μείνει χαμηλά στο κομμάτι της δημιουργίας (επτά τελικές πάσες για 11 λάθη).

Η ανωτερότητα του ΠΑΟΚ ήταν δεδομένη και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Λυκογιάννη να βλέπει πλουραλισμό από τους παίκτες του, υψηλό ποσοστό στο δίποντο και ομαδικότητα. Η ΑΕΚ δεν διεκδίκησε κάτι περισσότερο και το τελικό 96-72 άφησε γλυκόπικρη γεύση στους Θεσσαλονικείς, που ξέρουν ότι μόνοι τους έβγαλαν τα μάτια τους με εκείνη την ήττα στον αγώνα με τον Ιωνικό.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ., Τσαρούχα, Ταρενίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-12, 49-36, 74-57, 96-72

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λοβ 23 (5/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/7 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντιλέο 16 (1/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Μάντζαρης 2 (5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Γιάνκοβιτς 14 (6/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Ρένφρο 9 (4/5 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Ρίβερς 7 (1), Λι 2, Γκριν 3 (1), Χριστοδούλου 9 (3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Καμαριανός 2, Καμπερίδης 3 (1), Τολιόπουλος 6

ΑΕΚ (Σεγκούρα): Κολόμ 10 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 λάθη), Πετρόπουλος 2 (1/6 σουτ), Ανγκόλα 4 (0/5 σουτ, 7 ριμπάουντ), Κουζέλογλου 4 (6 ριμπάουντ), Χάμερ 14 (6/9 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 4 (1/6 σουτ), Ράουτινς 15 (5/9 τρίποντα), Φιλιππάκος 6 (2/10 σουτ, 8 ριμπάουντ), Καρλής 2, Μαυροειδής 4 (1/6 σουτ, 5 ριμπάουντ), Κόνιαρης 7 (1)