Μπάσκετ: Ήττα για Ηρακλή από Ιωνικό στο ντεμπούτο του Σκουρτόπουλου

Οι κυανόλευκοι ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και βρήκαν λύσεις στο σκοράρισμα με τον Χανλαν και τον Σάγκς. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη.

Ήττα σοκ για τον Ηρακλή που έχασε με 75-78 στο Ιβανώφειο από τον Ιωνικό στο πρώτο ματς του Σκουρτόπουλου στον κυανόλευκο πάγκο.

Οι κυανόλευκοι ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και βρήκαν λύσεις στο σκοράρισμα με τον Χανλαν και τον Σάγκς. Προηγήθηκαν με 13-8, όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 13-13 στο 8’ τη αναμέτρησης. Τελικά ο Ιωνικός κατάφερε να πέτυχει την ανατροπή και να έχει το προβάδισμα στο σκορ με 18-23 στο πρώτο δεκάλεπτο

Ο Ιωνικός έδειξε να είναι περισσότερο αποτελεσματικός και ταυτόχρονα παίζοντας άμυνα «ζώνη» κατάφερε ν προηγηθεί με 21-33 και στη συνέχεια με 32-39. Ο Ηρακλής προσπάθησέ να κλέψει μπάλες αλλά έχασε ευκολά καλάθια και το ημίχρονο έληξε με 34-41.

Οι κυανόλευκοι προσπάθησαν να μειώσουν στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και το σκορ έγινε 42-46 στο 23΄της αναμέτρησης. Ο Χανλαν είχε σε αυτό το σημείο 15 πόντους και ήταν η επιθετική όαση της ομάδας. Ο Ηρακλής μείωσε ακόμα περισσότερο σε 47-48, όμως οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους με 51-56.Ο Ημίθεος όμως μπόρεσε να πάρει ανάσα και η Τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 55-56 και όλα κρίθηκαν στο φινάλε.

Άμεσα ο Ηρακλής ισοφάρισε σε 58-58 και πήρε προβάδισμα με 63-60 στο 33΄της αναμέτρησης και με τρίποντο του Χανλαν με 66-62 και ο Χαγκινς ακολούθησε με νέο τρίποντο κάνοντας το 69-63.Ο Ιωνικός όμως με τρια διαδοχικά τρίποντα από Τολιόπουλο και Ανταμς, γύρισε το ματς και το σκορ έγινε 71-72 στο 38’. Ο Ενετσόνια ευστόχησε σε τρίποντο και έκανε το 75-74 και ο Μαυροκεφαλίδης εκτέλεσε ελεύθερες βολές 28 δευτερόλεπτά πριν το φινάλε κάνοντας το 75-76. Όλα κρίθηκαν στην τελευταια επίθεση όταν το σκορ ηταν 75-76 και ο Ενετσονια ευστόχησε σε τρίποντό. Ο Μαυροκεφαλιδης πη,΄ρε το ριμπάουντ και κέρδισε φάουλ πετυχαίνοντας το τελικό 75-78