Ο Προμηθέας... έκαψε τον Ηρακλή μέσα στο Ιβανώφειο

Ο Ημίθεος έμεινε χωρίς πόντο στα τελευταία δυο λεπτά και μοιραία έδωσε το δικαίωμα στον Προμηθέα να αποδράσει από το Ιβανώφειο

Την ευκαιρία να βρεθεί στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας έχασε ο Ηρακλής, καθώς αν και προηγήθηκε δυο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, κατάφερε να μείνει χωρίς πόντο και μοιραία έδωσε το δικαίωμα στον Προμηθέα να φύγει με το διπλό από το Ιβανώφειο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Πατρινούς ήταν ο Αγραβάνης με 18 πόντους, ενώ από τους «κυανόλευκους» διασώθηκε ο Χάνλαν, ο οποίος πέτυχε 21 πόντους, αλλά αποβλήθηκε στο 4ο δεκάλεπτο. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Ζάρας με 14, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι πριν το παιγνίδι ο Εμάνουελ Περόνε βραβεύτηκε από τη διοίκηση της κυανόλευκης ΚΑΕ για την προσφορά του στο ποδοσφαιρικό τμήμα του συλλόγου.

Ο Ηρακλής πήρε από νωρίς προβάδισμα πέντε πόντων (11-6), ωστόσο ο Προμηθέας απάντησε με ένα σερί 7-0 και πέρασε μπροστά με δυο (11-13) στο 7΄. Ο Ημίθεος δεν πτοήθηκε και πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ και έκλεισε προηγούμενος το πρώτο δεκάλεπτο (23-21).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 15΄. Κάπου εκεί, ο Προμηθέας έτρεξε ένα σερί 6-0 για να περάσει μπροστά με 32-36 κι εν τέλει πήγε στα αποδυτήρια στο +1 (39-40).

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 44-40, αλλά οι Πατρινοί με ένα επιμέρους σκορ 14-2, ξέφυγαν με οκτώ πόντους (46-54) στο 26΄. Η ομάδα του Καστρίτη δεν το έβαλε κάτω και πέρασε μπροστά με 70-68 στο 38΄, αλλά στο τέλος τα έκανε... μαντάρα, αφού έμεινε άποντη, με αποτέλεσμα ο Προμηθέας να φύγει με το διπλό από το Ιβανώφειο.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 39-40, 51-55, 70-72