Πάλεψε αλλά ηττήθηκε (72-65) από τον Ιωνικό στη Νίκαια ο Άρης (video)

Μπορεί η ομάδα του Σαββα Καμπερίδη να μπήκε δυναμικά για τη νίκη ωστόσο τα λάθη στο τέλος αποδείχθηκαν κομβικά και έφεραν την ήττα.

Πολύ κοντά στο πρώτο του διπλό φέτος στην Basket League έφτασε ο Άρης, ωστόσο κάποια λάθη σε κρίσιμες στιγμές αλλά και η αξιόλογη παρουσία των παικτών του Ιωνικού Νικαίας έδωσε το ροζ φύλλο αγώνα στην ομάδα του Πειραιά, αφήνοντας τους Κίτρινους μόνους στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Οι παίκτες του Σάββα Καμπερίδη ήθελαν όσο τίποτε άλλο τη νίκη για να βάλουν τις βάσεις για παραμονή στην Α1, ωστόσο υπέστησαν οδυνηρή ήττα με 72-65, δυσχεραίνοντας ακόμα περισσότερο το έργο των Κιτρίνων για παραμονή, αφού ο Ιωνικός είχε επικρατήσει και στην αναμέτρηση των δύο ομάδων στη Θεσσαλονίκη.

Με πρωταγωνιστές του Μποχωρίδη, Μπράουν και Μιλόσεβιτς ο Άρης έδειξε στο πρώτο ημίχρονο αποφασισμένος για τη νίκη και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 34-36.

Στην τρίτη περίοδο ο Άρης είχε την ευκαιρία να ξεφύγει στο σκορ, ωστόσο το τρίτο φάουλ του Μπράουν και η απόσυρσή του στον πάγκο έβαλαν τον Ιωνικό ξανά μπροστά στο σκορ.

Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο, οι Κίτρινοι δέχθηκαν 19 πόντους, με τον Δημάκο του Ιωνικού να εκμεταλλεύεται τα αμυντικά κενά της ομάδας της Θεσσαλονίκης που επιθετικά κατάφερνε να μείνει κοντά στο σκορ, ωστόσο η ομάδα της Νίκαιας έβρισκε πάντα το δρόμο για το κιτρινόμαυρο καλάθι.

Πλέον με μόλις 5 νίκες, το έργο της παραμονής για τον Άρη φαντάζει εξαιρετικά δύσκολο.

ΙΩΝΙΚΟΣ: 11/30 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 23/29 βολές, 39 ριμπάουντ (33+6), 15 ασίστ, 11 λάθη, 5 κλεψίματα, 3 τάπες.

ΑΡΗΣ: 15/31 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 17/24 βολές, 42 ριμπάουντ (33+9), 14 ασίστ, 11 λάθη, 7 κλεψίματα.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Μόμπλεϊ 3 (1/5 σουτ), Τζόουνς 8 (8 ριμπάουντ), Μπατής 3 (1/4 τρίποντα), Σακελλαρίου 12 (2), Σάφτενααρ 6, Κατούφας, Κώττας 4, Δημάκος 19 (3/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/6 βολές), Σίμπσον 9 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Κάλαχαν 8 (2).

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 13 (5/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα), Φλιώνης 1 (0/7 σουτ, 1/2 βολές), Μιλόσεβιτς 4 (7 ριμπάουντ), Ντραγκίτσεβιτς 12 (4 ριμπάουντ), Μόρις 5 (1), Φιτσπάτρικ, Μπράουν 23 (1/4 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 6/8 βολές), Γκετσεβίτσιους (0/4 τρίποντα), Σλαφτσάκης 7 (9 ριμπάουντ).