Πάλεψε ο ΠΑΟΚ αλλά έχασε στον πόντο από την ΑΕΚ (vid)

Η ομάδα του Κώστα Μέξα ήταν ανταγωνιστική σε όλη τη διάρκεια του 40λεπτου και έβαλε δύσκολα στην Ένωση, που παρατάχθηκε με 3 ξένους.

Οι έμπειροι Λάνγκφορντ-Ζήσης πήγαν να κρεμάσουν την ΑΕΚ στο φινάλε, ο ΠΑΟΚ έκανε απίστευτη ανατροπή αλλά η Ένωση πήρε το ντέρμπι σε ματς-θρίλερ (85-84). Αρνητικοί πρωταγωνιστές οι διαιτητές που θύμιζαν τροχονόμους και διέλυσαν ένα εκπληκτικό παιχνίδι.

Ντέρμπι με τα όλα του ήταν το παιχνίδι του ΟΑΚΑ ανάμεσα σε ΑΕΚ και ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Κώστα Μέξα ήταν ανταγωνιστική σε όλη τη διάρκεια του 40λεπτου και έβαλε δύσκολα στην Ένωση, που παρατάχθηκε με 3 ξένους (απουσίαζαν Σλότερ, Λοτζέσκι). Παρ' όλα αυτά. οι Κυπελλούχοι Ελλάδας έκαναν τη... δουλειά σε ένα παιχνίδι που η διαιτησία ήταν αισχρή και σηκώνει έντονο προβληματισμό.

Το διαιτητικό τρίο του αγώνα ένα πάρα πολλά λάθη, στη χειρότερη διαιτησία της σεζόν, καθώς κατάφεραν να κάνουν έξαλλες και τις δύο ομάδες. Τη μεν ΑΕΚ για την αντιμετώπιση που είχε σε όλο το ματς, τον ΠΑΟΚ για την τελευταία φάση που ζητάει φάουλ στο τρίποντο

Παρ΄ όλα αυτά η ΑΕΚ πήρε τη νίκη, με τον Γιόνας Ματσιούλις να είναι σημείο αναφοράς. Ο «Ταύρος» με 18 πόντους και 6 τρίποντα ήταν ο ηγέτης της ΑΕΚ και ο παίκτης που έδωσε λύσεις στο πιο κρίσιμο σημείο, καθώς τα 2 δικά του τρίποντα στα τελευταία λεπτά μετέτρεψαν το 75-76 σε 81-76. Ο Λάνγκφορντ ακολούθησε με 17 πόντους, όμως στο τέλος τα έκανε... θάλασσα, με το αντιαθλητικό φάουλ στο οποίο υπέπεσε και έβαλε τον ΠΑΟΚ και πάλι στη διεκδίκηση του ματς. Από τον ΠΑΟΚ ο Δημήτρης Κακλαμανάκης πραγμαοτποίησε πολύ καλή εμφάνιση με 16 πόντους, με τον Μάλκολμ Γκρίφιν να έχει 16 πόντους. ενώ θετικό ήταν το ντεμπούτο και του Σαγκαμπά Κονατέ, που έδωσε πολλές λύσεις στο ζωγραφιστό με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Κάπως έτσι η ΑΕΚ κράτησε το αήττητο ρεκόρ της και έφτασε στο 5-0, με το πέρας 6 αγωνιστικών, τη στιγμή που ο ΠΑΟΚ υποχώρησε στο 1-4.

Δημήτρης Μαυροειδής και Κιθ Λάνγκφορντ ανέλαβαν δράση στα πρώτα λεπτά του αγώνα και η ΑΕΚ πήρε τα ηνία (9-7, 3'). Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου πάτησαν γκάζι και με Γκίκα και Γιάνκοβιτς να σκοράρουν «έχτισαν» διαφορά (14-9, 5'). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε. Χτυπώντας κοντά στο καλάθι με Κακλαμανάκη και Μαργαρίτη ανέτρεψε το σκηνικό με επί μέρους 8-0 (14-17, 6'). Οι φιλοξενούμενοι έμειναν πιστοί στο πλάνο τους και κατάφεραν να αυξήσουν τη διαφορά χάρη στον Κονατέ (19-24, 8'). Η ΑΕΚ με επί μέρους 5-0 ισοφάρισε με τον Ζήση, αλλά ο Κονατέ με εύστοχο ζευγάρι βολών έγραψε το 24-26.

Ο Γιόνας Ματσιούλις μπήκε ζεστός στο παιχνίδι και η ΑΕΚ ανέκτησε το προβάδισμα στο σκορ (35-33, 13'). Οι παίκτες του Μέξα έμειναν πιστοί στο πλάνο τους και χάρη σε Τέρνερ και Γκρίφιν πήραν και πάλι τον έλεγχο στο σκορ (37-39, 15'). Ο Κιθ Λάνγκφορντ ανέλαβε δράση και αυτό έδωσε ώθηση στην ΑΕΚ, που κατάφερε να πάρει τον έλεγχο της κατάστασης (49-42, 18'). Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο, με την ΑΕΚ να κλείνει το ημίχρονο στο +7 για το 52-45.

Στο ίδιο μήκος κύματος και το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με την ΑΕΚ να ελέγχει την κατάσταση χάρη σε Γιάνκοβιτς και Ζήση (58-51, 25'). Ο Λάνγκφορντ ανέβασε τη διαφορά στους 9, όμως ο ΠΑΟΚ δεν έμεινε με σταυρωμένα χέρια. Τέρνερ και Μήτρου Λονγκ πήραν προσπάθειες και η διαφορά μειώθηκε (63-59, 28'). Η ΑΕΚ διατήρησε τον έλεγχο της κατάστασης και έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα 6 πόντων, χάρη στις βολές του Γιάνκοβιτς (67-61).

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να «σημαδεύει» κοντά στο καλάθι και με τον Κακλαμανάκη να... συνδέεται και πάλι με το καλάθι μείωσε σε απόσταση βολής (67-65, 32'). Η Ένωση επιστράτευσε την άμυνά της και βρίσκοντας λύσεις από τον Μορέιρα κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά στο σκορ (73-67, 35'). Η αντίδραση του ΠΑΟΚ δεν άργησε να έρθει. Οι παίκτες του Μέξα συνέχισαν να χτυπούν κοντά στο καλάθι και με τον Κονατέ μείωσαν στον πόντο (75-74, 37').

Ο Γκρίφιν έβαλε τον ΠΑΟΚ σε θέση οδηγού, μετά από κλέψιμο στον Λάνγκφορντ, αλλά σε εκείνο το σημείο «μίλησε» ο Γιόνας Ματσιούλις. Ο Λιθουανός με 2 μεγάλα σουτ έφερε στο +5 την ΑΕΚ σε κρίσιμο σημείο (81-76, 39'). Ο ΠΑΟΚ δεν είπε την τελευταία του λέξη και μείωσε με τον Γκρίφιν σε 83-81, με 10'' για το τέλος. Ο Ρογκαβόπουλος έκανε το 85-81 με βολές, ενώ στη συνέχεια ο Λοβ με τρίποντο μείωσε σε 85-84, με τον πάγκο του ΠΑΟΚ να διαμαρτύρεται για φάουλ. Η ΑΕΚ όμως στο τέλος κατάφερε να πάρει τη νίκη και να παραμείνει αήττητη στην Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 52-45, 67-61, 85-84.