Τεράστιο διπλό του ΠΑΟΚ στο Λαύριο και... απάντηση για την πρεμιέρα

Ντέρμπι βγαλμένο από άλλες εποχές έγινε ανάμεσα στο Λαύριο και τον ΠΑΟΚ, με τους Θεσσαλονικείς να παίρνουν μεγάλη νίκη (61-59) χάρη σε καλάθι του Λοβ

Το ματς της πρεμιέρας δεν το είχαν ξεχάσει ούτε το Λαύριο ούτε ο ΠΑΟΚ. Οι δύο ομάδες συγκρούστηκαν για δεύτερη φορά φέτος, αυτή τη φορά στη νότια Αττική για την 14η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, με τους Θεσσαλονικείς να στέκονται όρθιοι και να παίρνουν την νίκη (61-59) σε ένα πραγματικά πολύ σκληρό ντέρμπι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Στο καλάθι του Ζερμέιν Λοβ στα 23" και στην άμυνα στον Τζέρι Σμιθ στην τελευταία φάση της αναμέτρησης.

Στο 5-7 ανέβηκε ο ΠΑΟΚ (4-3 εντός και 1-4 εκτός έδρας), που πήρε 15 πόντους από τον Ντέιβιντ ΝτιΛέο, 14 από τον Ζερμέιν Λοβ, 13 από τον Μάρβιν Τζόουνς και 11 από τον Βλάντο Γιάνκοβιτς. Στο 5-8 έπεσε το Λαύριο (2-5 εντός και 3-3 εκτός έδρας), που είχε για πρώτο σκόρερ τον Τζέρι Σμιθ με 13 πόντους, δεν πήρε πολλά από τους "νέους" Βον - Πίπεν, έχασε νωρίς με διάστρεμμα τον Δημήτρη Κακλαμανάκη και είχε ένα πολύ άσχημο δεκάλεπτο από τα μέσα της δεύτερης έως τα μέσα της τρίτης περιόδου.

Με τον Τζέρι Σμιθ ασταμάτητο στο ξεκίνημα, το Λαύριο έχτισε στο τέταρτο λεπτό ένα προβάδισμα έξι πόντων χάρη στους 10 πόντους του Αμερικανού γκαρντ. Ο ΠΑΟΚ είχε καλή αντίδραση, ισορρόπησε το παιχνίδι, όμως προς τα τέλη της περιόδου βρέθηκε ξανά στο -6 (21-15), πριν ο Νικολαΐδης σκοράρει τρίποντο από την δεξιά γωνία για το 26-15 στο 12' και ενθουσιάσει συμπαίκτες και κοινό. Το +14 (32-18) στο 14' δεν έκοψε τα πόδια των φιλοξενούμενων, που απάντησαν με ένα εντυπωσιακό για τα δεδομένα του ματς 0-11, μείωσαν στους τρεις και τελικά κράτησαν τους γηπεδούχους χωρίς πόντο για έξι λεπτά, καθώς το Λαύριο δεν σκόραρε μέχρι το 32-31 του ημιχρόνου.

Οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν το αμυντικό τους κρεσέντο στο ξεκίνημα του β' μέρους, πέρασαν μπροστά (35-32) με το σερί να φτάνει στο 17-0 και το Λαύριο να σπάει ένα διάστημα σχεδόν δέκα λεπτών με καλάθι στον αιφνιδιασμό για το 34-35 λίγο πριν από το 24'. Κι ενώ ο ΠΑΟΚ έπαιζε με εντυπωσιακό πείσμα, δεν βρήκε τρόπο να σπάσει την αντεπίθεση των γηπεδούχων που απάντησαν με ένα 18-9, για το 52-44 που τους έκανε ξανά φαβορί για την νίκη. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ξανά την ένταση στο πίσω μέρος του γηπέδου, μείωσαν στον πόντο (53-52) στο 34' και πέρασαν και μπροστά με βολές του Μάρβιν Τζόουνς 4:29 πριν από το τέλος, για να δώσουν χαρακτήρα θρίλερ στην αναμέτρηση.

Στο τελευταίο τρίλεπτο ο αγώνας έγινε ροντέο. Ο Γιάνκοβιτς χρεώθηκε με τεχνική ποινή, ο Λοβ έσπρωξε τον Μουράτο για να γίνει ακόμη πιο ηλεκτρισμένο το κλίμα, ο Λοβ κράτησε τον ΠΑΟΚ όρθιο στο ένας εναντίον ενός, όμως ο Μάρβιν Τζόουνς είχε 0/2 βολές στα 61" με το σκορ στο 59-59. Στα 23.1" ο Λοβ έβαλε μεγάλο καλάθι για το 59-61, με τον Τζέρι Σμιθ να παίρνει την τελευταία φάση, να πηγαίνει μέχρι το καλάθι, να αστοχεί υπό την πίεση του Μάρβιν Τζόουνς και να δίνει την νίκη στον ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 32-31, 48-44, 59-61

Την επόμενη αγωνιστική το Λαύριο θα παίξει στο ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό (14/2 στις 20:00), ενώ ο ΠΑΟΚ θα υποδεχθεί τον Προμηθέα (13/2 στις 20:00).