Άρης - Μαρούσι 67-73: Έχασαν έδαφος για πλεονέκτημα οι κιντρονόμαυροι, χαμός για εξάδα

Στον αγώνα ξεχώρισε ο Ρόμπερτ Γούνταρντ, που διέλυσε τον ανταγωνισμό στο ριμπάουντ

Την εμφάνιση της σεζόν έκανε το βράδυ της Κυριακής (10/3) το Μαρούσι, που νίκησε με 73-67 τον Άρη στο Αλεξάνδρειο, σε αγώνα για την 20η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Στο 7-13 ανέβηκε η ομάδα των βορείων προαστίων (3-7 εντός και 4-6 εκτός έδρας), με τον Νίκο Βετούλα να βλέπει εκπληκτικό πείσμα από τους αθλητές του και τον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα να κάνει θραύση στις δύο ρακέτες.

Ο Σέρβος σέντερ έκλεισε τον αγώνα με 19 πόντους (7/15 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές), 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα μπλοκ και 23 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης, όλα αυτά σε 32 λεπτά συμμετοχής. Σπουδαίος και ο Ρόμπερτ Γούνταρντ, που διέλυσε τον ανταγωνισμό στο ριμπάουντ.

Στο 11-9 έπεσε ο Άρης (6-4 εντός και 5-5 εκτός έδρας), με τον Γιάννη Καστρίτη να βλέπει τους δύο κορυφαίους παίκτες της ομάδας του, τον Βασίλη Τολιόπουλο και τον Ρόνι Χάρελ, να είναι πολύ άστοχοι πριν ο Γκλεν Κόζι σκοράρει από μέση απόσταση το καλάθι για το 63-71 που έκρινε οριστικά την αναμέτρηση.

Χλιαρό ντεμπούρο για τον Έρικ Ριντ, που έκλεισε τον αγώνα με έξι πόντους (3/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο), τρία ριμπάουντ και μία ασίστ σε 13 λεπτά. Ο Αμερικανός αντικαθιστά τους τραυματίες Τζόναθαν Σταρκ - Ρόμπερτ Γκάλινατ.

19-5 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 38-32 οι πόντοι στη ρακέτα, 11-10 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες (17-15 τα επιθετικά ριμπάουντ των δύο ομάδων), 8-11 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 25-22 οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς.