Χιτσκοκικό φινάλε στο Άρης-ΠΑΟΚ - Με διαστημικό Τολιόπουλο οι κίτρινοι έκλεψαν τη νίκη στο τέλος!

Ο Δικέφαλος του Βορρά είχε το προβάδισμα σε όλο τον αγώνα, ωστόσο οι κιτρινόμαυροι είχαν το μέταλλο του νικητή και με έναν Τολιόπουλο από άλλο πλανήτη έκαναν εντυπωσιακό comeback στο τελευταίο πεντάλεπτο και πήραν το εισιτήριο για τα ημιτελικά

Τι κι αν έχανε μέχρι και με 15 πόντους διαφορά, ο Άρης του Καστρίτη και του νέου μεγάλου σταρ του ελληνικού μπάσκετ Βασίλη Τολιόπουλου έκανε την ολική επαναφορά απέναντι στον ΠΑΟΚ και με ένα ντεμαράζ τριπόντων και τελικό σκορ 74-76 πέρασε στα ημιτελικά του Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο ΠΑΟΚ αιφνιδίασε με το... καλησπέρα τον Άρη (7-0 στο 3΄) και χωρίς να χάσει τη διάρκεια του σε άμυνα και επίθεση, εξασφάλισε μία διψήφια διαφορά στο 8΄ (19-9), ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο στο +14 (25-11). Με τους Μαργαρίτη και Μίχαλακ να δίνουν ρεσιτάλ από την περιφέρεια, η ομάδα του Φώτη Τακιανού ανέβασε κι άλλο την υπέρ της διαφορά (33-17, 13’), ενώ με τον ΜακΝις να προσφέρει θέαμα ο ΠΑΟΚ έμεινε σε απόσταση ασφαλείας μέχρι το 14΄ (35-19). Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε με τον Τολιόπουλο (37-27, 17΄), αλλά ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Σχίζα έγραψε το 43-29 με το οποίο έπεσε η αυλαία του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Άρης μπήκε δυναμικά στην τρίτη περίοδο. Δύο κλεψίματα που κατέληξαν σε ισάριθμα εντυπωσιακά καρφώματα και ένα τρίποντο από τον Σανόκο οδήγησαν στο 43-37 (21΄) και το τρίτο τρίποντο του Χάρελ στο 45-40 (33΄). Ο Μαργαρίτης βοήθησε την ομάδα του να φτάσει και πάλι στο +8 (51-43, 26΄) με τον Μίχαλακ να ευστοχεί από τα 6,75 για το 53-44 (26΄), μετά από τρία διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ του ΠΑΟΚ και τον Τσαϊρέλη να ακολουθεί για το 55-44 (27΄).

Το προβάδισμα έμεινε στα χέρια της ομάδας του Φώτη Τακιανού, η οποία έφτασε στο +14 (62-48, 32΄) στο πρώτο δίλεπτο της τέταρτης περιόδου. Ο Τολιόπουλος με δύο σερί τρίποντα βοήθησε τους «κιτρινόμαυρους» να μειώσουν (66-59, 36΄), ο ΠΑΟΚ έφτασε στο +10 (69-59, 37΄), αλλά η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη αντέδρασε για μία ακόμη φορά (69-64, 38΄). Ο Μαργαρίτης έγραψε το 71-64 και στη συνέχεια δέχθηκε τεχνική ποινή, με τον Τολιόπουλο να γράφει το 71-67 από τη γραμμή και να επιστρέφει για το 73-72 (39΄), φτάνοντας ο ίδιος στους 22 πόντους.

Ο Φρίντρικσον κέρδισε φάουλ σε σουτ τριών πόντων, αλλά είχε 1/3 βολές (74-72). Ο Μπλούμπεργκς πήγε με τη σειρά του στη γραμμή για να φέρει τον αγώνα στα ίσια (74-74) και ο Τολιόπουλος συνέχισε να δίνει λύσεις στον Άρη και μαζί το πρώτο του προβάδισμα στον αγώνα (74-76), με 50” να απομένουν για τη λήξη της αναμέτρησης, δίνοντάς του την πρόκριση στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας!
Διαιτητές: Παπαπέτρου, Τσολάκος, Τσιμπούρης
Οι συνθέσεις:
ΠΑΟΚ (Φώτης Τακιανός): Τάουνς 11 (4), ΜακΝίς 4, Τσιακμάς, Σχίζας 2, Τσαϊρέλης 10, Φρίντρικσον 6, Γουίλιαμς 9, Μίχαλακ 13 (2), Άλστον 8.

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Σλαφτσάκης 2, Σταρκ 6, Σανόγκο 5 (1), Τολιόπουλος 24 (5), Κατσίβελης 7, Μπλούμπεργκς 6, Μποχωρίδης 2, Περσίδης 2, Ντε Σόουζα 7, Χάρελ 11 (1), Μπάνκστον 4.