Ήττα του Άρη στην Καρδίτσα - Δυσκολεύει ο στόχος της τετράδας (vid)

Οι παίχτες του Καστρίτη ήταν άστοχοι στο τελευταίο δεκάλεπτο, επιτρέποντας τους Θεσσαλούς να πάρουν τη νίκη

Ήττα σοκ με την οποία χάνει έδαφος στη μάχη για την τετράδα υπέστη απόψε με 80-71 ο Άρης στην Καρδίτσα από την τοπική ομάδα, που μάχεται για την παραμονή στην Basket League.

Οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή ένα μικρό προβάδισμα και στη δεύτερη περίοδο «έτρεξαν» σερί 9-0 και απέκτησαν διαφορά δέκα πόντων (34-24) στο 15΄, ενώ τα διαδοχικά τρίποντα του ΜακΚάλουμ έφεραν το σκορ στο 40-28.

Ο Αρης μείωσε σε 44-38 στο ημίχρονο και ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με επτά αναπάντητους πόντους, για να πάρει για πρώτη φορά «κεφάλι» στο σκορ (44-45).

Ακολούθησε ένα διάστημα στο οποίο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν, όμως στις αρχές της τελευταίας περιόδου η Καρδίτσα, με πρωταγωνιστή τον Μπιουκάναν, ξέφυγε 67-60 και 70-62 στο 35΄, με τρίποντο του Δίπλαρου.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ άστοχοι στην τελική ευθεία του αγώνα και δεν κατάφεραν να επανέλθουν, με τη θεσσαλική ομάδα να πανηγυρίζει μία μεγάλη νίκη.

Να σημειωθεί ότι στα τελευταία δευτερόλεπτα υπήρξε μεγάλη ένταση (παρότι το αποτέλεσμα είχε κριθεί) και οι διαιτητές, μετά από εξέταση του βίντεο, απέβαλαν με ντισκαλιφιέ τους Γιάνκοβιτς και Γκάλινατ.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 44-38, 59-58, 80-71

Διαιτητές: Συμεωνίδης, Μαρινάκης, Μαγκλογιάννης

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Νίκος Παπανικολόπουλος): Ουάιτ 10, Μπιουκάναν 18, Καμπερίδης 2, ΜακΚάλουμ 16 (3), Μακ 7, Δίπλαρος 5 (1), Χρηστίδης 4, Σάιμπερτ 7 (2), Γιάνκοβιτς 9, Τζόουνς 2

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Σταρκ 8 (1), Μπλούμπεργκς 8 (1), Μποχωρίδης 12 (2τρ., 7ρ.), Ντε Σόουζα 1, Γκάλινατ 18 (3), Σλαφτσάκης, Σανόγκο, Τολιόπουλος 11 (6ασ.), Περσίδης, Μπάνκστον 13