Basket League: Ο Παναθηναϊκός καθάρισε εύκολα (94-82) τη Λάρισα (video)

Το τριφύλλι πήρε διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο, γεγονός που επέτρεψε στον Βόβορα να βάλει στο ματς και παίκτες που δεν έχουν χρόνο συμμετοχής

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 94-82 της Λάρισας και έκανε το 2-1 στη σειρά των ημιτελικών της Basket League.

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα δεν αντιμετώπισε προβλήματα στο ματς. Το «τριφύλλι» πήρε διψήφια διαφορά από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, γεγονός που επέτρεψε στον Γιώργο Βόβορα να βάλει στο ματς και παίκτες που δεν έχουν πολύ χρόνο συμμετοχής.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν (91-80) στο τελευταίο ενάμιση λεπτό του αγώνα. Με ένα τρίποντο του Παπαπέτρου και ένα δίποντο του Χάντσον διαμορφώθηκε το 94-82 που ήταν το τελικό σκορ.

Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένος για την Κυριακή στις 18:30 το απόγευμα. Αν ο Παναθηναϊκός πάρει τη νίκη τότε θα προκριθεί στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Αν η Λάρισα κρατήσει την έδρα της όλα θα κριθούν σε πέμπτο ματς που θα γίνει στο ΟΑΚΑ την Τετάρτη 8 Ιουνίου στις 19:30 το απόγευμα.

Ο Παναθηναϊκός είχε πρώτο σκόρερ τον Ιωάννη Παπαπέτρου με 25 πόντους. Ο Γιώργος Παπαγιάννης σημείωσε double double με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ο Έλληνας σέντερ είχε και 3 τάπες.

Για την ομάδα της Λάρισας 17 πόντους σημείωσε ο Μούντι. Ο Κρουμπάλι μάζεψε 14 ριμπάουντ.

Οι διαιτητές: Μάνος, Τσολάκος, Μαγκλογιάννης

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 51-33, 77-53, 94-82

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Σίβα (3 κλεψίματα), Παπαγιάννης 16 (10 ριμπάουντ, 3 τάπες), Παπαπέτρου 25 (5/10 δίποντα, 3.5 τρίποντα, 5 ασίστ), Γουάιτ 12 (4/5 δίποντα), Νέντοβιτς 6 (0/4 τρίποντα), Μέικον 13 (2/5 δίποντα, 3 λάθη), Μποχωρίδης 4, Κασελάκης 5, Χουγκάζ 4 (2/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Έβανς 6 (6 ριμπάουντ), Μαντζούκας 3

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Κρουμπάλι 7 (14 ριμπάουντ), Καράμπελας 18 (3/5 δίποντα), Μπέρζινς 10 (2), Μάριτς 2, Μούντι 17 (4), Χάντσον 16 (2), Τσαϊρέλης 2, Βησσαρίου, Σπυρόπουλος, Γκριν 5, Ζάρας 3 (1), Παπαντωνίου 2