Basket League: Συντριβή 105-77 του Ηρακλή από το Λαύριο

Ο Γηραιός δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστικός σε μεγάλο διάστημα του εξ αναβολής αγώνα και υπέκυψε στην ανωτερότητα των γηπεδούχων.

Το Λαύριο έκανε υποδειγματικό παιχνίδι και επικράτησε άνετα του Ηρακλή με 105-77 σε εξ' αναβολής αναμέτρηση της 19ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Με αυτή τη νίκη, οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη έκαναν ακόμη ένα βήμα προς την κατάκτηση της δεύτερης θέσης της κατάταξης στο φινάλε της regular season.

Ο Γηραιός δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστικός σε μεγάλο διάστημα του αγώνα και υπέκυψε στην ανωτερότητα των γηπεδούχων. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Άλφα Ντιαλό με 22 πόντους, με ακόμη πέντε παίκτες των νικητών να σημειώνουν διψήφιο αριθμό πόντων (μεταξύ αυτών κι ο Βασίλης Μουράτος των 11 πόντων και των 10 ασίστ) και τον Στράτο Βουλγαρόπουλο να κλείνει το παιχνίδι με 5 μπλοκ. Από την πλευρά των ηττημένων, ο Ντέβιν Ίμπανκς είχε 25 πόντους και ο Σκοτ Σαγκς σημείωσε άλλους 17.

Το Λαύριο ξεκίνησε πολύ δυναμικά το ματς, προηγήθηκε με ένα σερί 9-0 και έδειξε από την αρχή τις προθέσεις του στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι δεν επέτρεψαν στον Ηρακλή να οργανώσει τις επιθέσεις του όπως θα ήθελε ενώ και από την πλευρά των φιλοξενούμενων υπήρχαν πολλά προβλήματα στην άμυνα. Ο Ηρακλής έμεινε χωρίς σκορ για περίπου 4 λεπτά στο ματς, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον το Λαύριο, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +9. Και στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα παρέμεινε η ίδια, με το Λαύριο να κυριαρχεί επιθετικά και τον Ηρακλή όμως να προσπαθεί να βάλει δύσκολα στους γηπεδούχους με την άμυνά του. Το Λαύριο δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα, παρά μόνο για λίγο, πάτησε γκάζι και έκλεισε το πρώτο μισό του ματς στο +15.

Το Λαύριο άργησε λίγο να συνδεθεί με το αντίπαλο καλάθι στο δεύτερο μισό, αλλά το έκανε με εντυπωσιακό τρόπο. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι ήταν επιβλητικοί, δεν άφησαν τον Ηρακλή να "ανασάνει", μεγαλώνοντας κι άλλο τη διαφορά και φτάνοντας στο +20. Ο Ηρακλής έκανε την ύστατη προσπάθεια να παρουσιαστεί βελτιωμένος και να βγάλει κάποια αντίδραση, κάτι που δεν του επέτρεψε σε καμία περίπτωση το Λαύριο. Οι γηπεδούχοι διατηρώντας σταθερά το προβάδισμά τους, έφτασαν σε μία εύκολη επικράτηση και διπλασίασαν τις νίκες του κόντρα στους Θεσσαλονικείς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος Π, Ψαριανός, Μαλαμάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-19, 57-42, 85-63, 105-77.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 15 (3/4 τρίποντα), Μουράτος 11 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Ντιαλό 22 (8/11 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντέιβιε 11 (3), Ανοσίκε 7 (7 ριμπάουντ), Κόζι 12 (4/8 τρίποντα), Σάβατζ 13 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανδρέου 2, Περσίδης 7 (1), Ερμείδης 1, Βουλγαρόπουλος 4 (5 ριμπάουντ, 5 μπλοκ).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σκουρτόπουλος): Ενετσιόνια 4 (6 ριμπάουντ), Σαγκς 17 (6/11 σουτ, 4/4 βολές), Ίμπανκς 25 (11/14 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 0/1 βολή, 7 ριμπάουντ), Χάνλαν 15 (1), Χάγκινς 8 (1), Σχίζας, Φίλιος, Πετανίδης 2, Γκιουζέλης 2, Χάτσερ 4 (0/6 σουτ, 4/4 βολές, 4 ασίστ).