Basketball Champions League: Περνάει απευθείας στους «16» νικώντας την Ιγκοκέα

Ο ΠΑΟΚ έχει ήδη εξασφαλίσει την παρουσία του στα Play - In έαν όμως νικήσει την Ιγκοκέα περνάει απευθείας στη φάση των «16»

Τον τελευταίο αγώνα του στην κανονική περίοδο του Basketball Champions League θα δώσει ο ΠΑΟΚ απόψε, (29/12). Αντίπαλός του στην Πυλαία η ομάδα της Βοσνίας/Ερζεγοβίνης Ιγκοκέα, με το τζάμπολ να έχει προγραμματιστεί για τις 19:30, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου.

Αν και με πολλά προβλήματα, καθώς σημειώθηκε διασπορά κορωνοϊού στις τάξεις του, ο Δικέφαλος του Βορρά θα τα δώσει όλα με στόχο τη νίκη που θα του εξασφαλίσει την κατάληψη της 2ης θέσεις του 5ου ομίλου και η οποία δίνει απευθείας πρόκριση στη φάση των «16». Ακόμη πάντως κι αν αυτή δεν επιτευχθεί, ο ΠΑΟΚ έχει ήδη εξασφαλίσει την παρουσία του στα Play - In. Θα έχει δηλαδή μία ακόμη ευκαιρία να βρεθεί στο Top-16 της διοργάνωσης.

Ο Δικέφαλος του Βορρά προέρχεται από ήττα, με 87-75, από τη Γαλατασαράι στην Κωνσταντινούπολη για την 5η αγωνιστική, με την τουρκική ομάδα να έχει εξασφαλίσει την πρώτη θέση του ομίλου (5 νίκες - 1 ήττα) και την απευθείας πρόκριση στις καλύτερες 16 ομάδες. Συγκεκριμένα, ο ΠΑΟΚ έχει 2 νίκες - 3 ήττες, όσες δηλαδή και η αντίπαλός του απόψε  (29/12) Ιγκοκέα. Η τσεχική Νίμπουρκ μετρά 2 νίκες - 4 ήττες και έχει ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της στην κανονική περίοδο.

Το υπόλοιπο πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής στον 5ο όμιλο του Basketball Champions League, στον οποίο μετέχει ο ΠΑΟΚ, έχει ως εξής: