CL:Μεγάλη νίκη για ΤΣΣΚΑ επί της Ρεάλ, όρθιος στο Μόναχο ο Άγιαξ (vid)

Άνετες νίκες για Γιουβέντους και Ρόμα με χατ τρικ των Ντιμπάλα-Τζέκο, σφίγει η θηλιά στον λαιμό του Μουρίνιο στη Γιουνάϊτεντ μετά το 0-0 με Βαλένθια

Με οκτώ αγώνες άνοιξε η αυλαία της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League.

Για τον 5ο όμιλο, η Μπενφίκα κατάφερε –έτσι πως εξελίχθηκε η αναμέτρηση- να πάρει σπουδαίο διπλό με 2-3 κόντρα στην ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Οι Λουζιτανοί άνοιξαν το σκορ στο 6’ με τον Σεφέροβιτς ενώ διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 15’ με τον Άλεξ Γκριμάλδο. Η «Ένωση» μείωσε στο 53΄και ισοφάρισε στο 63΄με σκόρερ τον Κλωναρίδη αλλά η τελευταία λέξη της αναμέτρησης ανήκε στους Πορτογάλους και τον Άλφα Σεμέδο που στο 74΄σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό 2-3. Αξίζει να σημειωθεί πως το συγκρότημα του Ρουί Βιτόρια αγωνίζονταν με 10 παίκτες από τις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου λόγω αποβολής του Ρούμπεν Ντίας με 2η κίτρινη κάρτα.

Δείτε εδώ τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις της αναμέτρησης

Στη Γερμανία, Μπάγερν Μονάχου και Άγιαξ έμειναν στο ισόπαλο 1-1. Το σκορ για τους Βαυαρούς άνοιξε στο 4΄ο Χούμελς ενώ για τον «Αίαντα» ισοφάρισε στο 22΄ο Μαζραουί.

Για τον 6ο όμιλο, η Μάντεστερ Σίτι κέρδισε με 1-2 και ανατροπή εκτός έδρας τη Χόφενχαϊμ. Τα σκορ για τη γερμανική ομάδα άνοιξε μόλις στο 1’ ο Μπελφοντίλ ενώ για τους «πολίτες» ισοφάρισε στο 8’ ο Αγκουέρο και στο 87΄ο Νταβίντ Σίλβα τους έδωσε τη νίκη.

Στη Γαλλία, Λυών και Σαχτάρ Ντόνετσκ έμειναν στο ισόπαλο 2-2. Το σκορ για τους «ανθρακωρύχους» άνοιξε στο 44΄ο Τζούνιορ Μοράες και στο 55΄ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του ενώ για τους «γκονς», Ντεμπελέ στο 70’ και Ντιμπουά στο 72΄έφεραν το παιχνίδι στα ίσα.

Για τον 7ο όμιλο, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πέτυχε πολύ σπουδαία νίκη επικρατώντας με 1-0 της Ρεάλ Μαδρίτης. Σκόρερ για τη ρωσική ομάδα ήταν μόλις στο 2΄ο Βλάσιτς ενώ σημειώνεται πως τελείωσε την αναμέτρηση με 10 παίκτες λόγω αποβολής του τερματοφύλακα Ακινφέεφ ο οποίος αντίκρισε 2 κίτρινες κάρτες άμεσα λόγω διαμαρτυρίας τις καθυστερήσεις του αγώνα.

Η Ρόμα ήταν καταιγιστική διαλύοντας με το επιβλητικό 5-0 την Βικτόρια Πλζεν. Σκόρερ για τους «τζαλορόσι» ήταν οι Τζέκο (3’ , 40’ , 90’), Ουντέρ (64΄) και Κλάϊφερτ (73΄).

Κλείνοντας για τον 8ο όμιλο, η Γιουβέντους δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της Γιουνγκ Μπόις κερδίζοντας την με 3-0. Σκόρερ για τη «Μεγάλη Κυρία» ήταν ο Πάουλο Ντιμπάλα που σημείωσε χατ τρικ (5’ , 33’, 69’) ενώ σημειώνεται πως οι Ελβετοί τελείωσαν την αναμέτρηση με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Καμαρά με 2η κίτρινη κάρτα στο 78΄.

Τέλος, Μάντεστερ Γιουνάϊτεντ και Βαλένθια τελείωσαν την αναμέτρηση μένοντας στο ισόπαλο 0-0.