Δέκατη νίκη για τον Παναθηναϊκό στο μπάσκετ - Κέρδισε 97-85 τον ΠΑΟΚ

Ένα εξάλεπτο αποτελεσματικού μπάσκετ στην τρίτη περίοδο, όταν εξασφάλισε μία διαφορά 16 πόντων (66-50 στο 26΄) και τα αντανακλαστικά του Ντίνου Μήτογλου όταν άρχισε να αισθάνεται και πάλι την... ανάσα του ΠΑΟΚ, χάρισαν στον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό τη δέκατη νίκη του σε ισάριθμες αναμετρήσεις στην Α1 Ανδρών/Basket League.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 97-85 της καλά «διαβασμένης» ομάδα του Φώτη Τακιανού, για τη 10η αγωνιστική, υποχρεώνοντας τους Θεσσαλονικείς στην πέμπτη ήττα τους.

Ο δίχως διάρκεια Παναθηναϊκός του πρώτου ημιχρόνου, μάζεψε τα κομμάτια του στην τρίτη περίοδο και με ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 21-5 μέχρι το 26΄ κατάφερε να εξασφαλίσει ένα «μαξιλαράκι» ασφαλείας 16 πόντων (66-50). Ωστόσο, οι Θεσσαλονικείς δεν παρέδωσαν τα... όπλα και με σερί 0-6 δεν επέτρεψαν στη διαφορά να πάρει μη αναστρέψιμη τιμή, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -12 (74-62 στο 30΄).

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να βάζει δύσκολα στους «πράσινους» και στην τέταρτη περίοδο και με γκολ-φάουλ του Φρίντρικσον ολοκλήρωσε στο 35΄ ένα επιμέρους 6-15 γράφοντας στον φωτεινό πίνακα το 80-77. Ο Ισλανδός μάλιστα έφερε τη διαφορά στο καλάθι στο 36΄, με 1/2 βολές (82-80). Ωστόσο, το τρίποντο του Βιλντόζα στο 37΄ έδωσε αέρα 5 πόντων στον Παναθηναϊκό με τον Μήτογλου να μετράει στη συνέχεια ένα κλέψιμο, μία ασίστ και δύο ριμπάουντ, βοηθώντας το «τριφύλλι» να «καθαρίσει» τη νίκη, 1,5 λεπτό πριν από τη λήξη (92-80). Ο Καλαϊτζάκης στο 39΄ ανέβασε κι άλλο τη διαφορά 97-82 και τα πάντα είχαν πάρει τον δρόμο τους...

Μεγάλη εμφάνιση από τον Ντίνο Μήτογλου με νταμπλ νταμπλ σε πόντους (19) και ριμπάουντ (10), ενώ πολύτιμος στην επίθεση ήταν και πάλι ο Κέντρικ Ναν με 21 πόντους. Σπουδαία δουλειά στο κομμάτι της δημιουργίας από τον Κώστα Σλούκα (9 ασίστ), που μέτρησε και 11 πόντους, όσους και ο Αλεξάντερ Μπαλτσερόφσκι. Εκτός της εξάδας των ξένων του Παναθηναϊκού, με ενοχλήσεις στον Αχίλλειο έμεινε ο Μάριους Γκριγκόνις.

Από τον ΠΑΟΚ, που πλήρωσε τα 15 λάθη και δεν είχε στη διάθεση του τον Άντριου Χάρισον (είχε ενοχλήσεις στη μέση και προφυλάχθηκε, ενόψει του αγώνα με την Χάποελ Ιερουσαλήμ), «έλαμψε» ο Έλβαρ Φρίντρικσον με 15 πόντους και 11 ασίστ, ενώ 18 πόντους και 6 ριμπάουντ μέτρησε ο Τζάστον Άλστον.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 45-45, 74-62, 97-85

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρπάνος, Μηλαπίδης, Σπυρόπουλος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Εργκίν Αταμάν): Βιλντόζα 6 (1), Γκραντ 3 (1), Αντετοκούνμπο 6, Μαντζούκας 6 (1), Καλαϊτζάκης 10, Γκάι 2, Μπαλτσερόφσκι 11, Ναν 21 (3), Σλούκας 11 (1), Μήτογλου 19 (1).

ΠΑΟΚ (Φώτης Τακιανός): Γκίλμορ 14 (2), Σχίζας 2, Φρίντρικσον 15 (1), Άλστον 18 (3), Σμιθ 8 (1), Τσιακμάς 3 (1), Τσαϊρέλης 13, Μαργαρίτης 5 (1), Μπελιάουσκας 7 (1), Αρσενόπουλος.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ