Φιλική ήττα (2-1) για την Ελλάδα από την Τουρκία στην Αττάλεια (video)

Η «γαλανόλευκη» δέχθηκε δύο γκολ μέσα σε 6 λεπτά χάνοντας εύκολα από τη γειτονική χώρα – Πέντε παίκτες έκαναν ντεμπούτο με το εθνόσημο.

Την ήττα με 2-1 από την Τουρκία γνώρισε η Ελλάδα σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στην Αττάλεια.

Η Τουρκία προηγήθηκε στο 11’ με δυνατό σουτ του Ουντέρ και διπλασίασε τα τέρματά της έξι λεπτά αργότερα με σκόρερ τον Καραμάν ενώ το μόνο που κατάφερε η «γαλανόλευκη» ήταν να μειώσει στο 90’+3’ με κοντινό πλασέ του Κουρμπέλη στην τελευταία φάση του αγώνα.

Αξίζει να σημειωθεί πως ντεμπούτο με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκαναν ως βασικοί οι Αλέξανδρος Πασχαλάκης, Μανώλης Σιώπης και Γιώργος Βαλεριάνος ενώ ως αναπληρωματικοί οι Φιορίν Ντουρμισάι και Γιάννης Κώτσιρας.

Τουρκία (Γκιουνές): Ουγκουρτσάν Τσακίρ, Αϊχάν, Σογιουντσού, Τζενγκίζ Μεράς, Τουφάν (46' Οζιακούπ), Γιοκουσλού (61' λ. τρ. Τεκντερίμ), Ουντέρ (80' Μπελόζογλου), Γιαζιτσί, Τοσούν (55' λ. τρ. Γκιουβέν), Καραμάν (46' Ομούρ).

Ελλάδα (Αναστασιάδης): Πασχαλάκης, Κούτρης (46' Σταφυλίδης), Μαυρίας (73' λ. τρ. Κώτσιρας), Βαλεριάνος (54' Μπουχαλάκης), Κουρμπέλης, Σιώπης (75' Μάνταλος), Σάμαρης, Πέλκας (46' Κολοβός), Φορτούνης, Μασούρας (65' Ντουρμισάι), Κουλούρης.