Ισοπαλία στο Ζάγκρεμπ, νίκη της Ατλέτικο

Τη χαρά της νίκης γεύτηκε για πρώτη φορά στο φετινό Γιουρόπα Λιγκ η περσινή κάτοχος του τροπαίου, Ατλέτικο Μαδρίτης, που επικράτησε 3-0 της Ρόζενμποργκ. 0-0 στο Ζάγκρεμπ μεταξύ Ντιναμό και Μπριζ, με τ
Τη χαρά της νίκης γεύτηκε για πρώτη φορά στο φετινό Γιουρόπα Λιγκ η περσινή κάτοχος του τροπαίου, Ατλέτικο Μαδρίτης.

Οι Ροχιμπλάνκος που μετέχουν στον 2ο όμιλο μαζί με τον Άρη, επικράτησαν άνετα με 3-0 της Ρόζενμποργκ και έφτασαν τους 4 βαθμούς, όσους έχουν και οι «κίτρινοι». Γκοντίν, Αγκουέρο και Ντιέγκο Κόστα σημείωσαν τα γκολ για την ομάδα του Κίκε Φλόρες και πλέον το γκρουπ παίρνει φωτιά, μετά και το αποτέλεσμα στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε στο «Μαδριγάλ», ωστόσο στο «Μακσιμίρ» του Ζάγκρεμπ, Ντιναμό και Μπριζ έμειναν στο 0-0, κάτι που σημαίνει πως οι Θεσσαλονικείς διατηρούν -έστω και στην ισοβαθμία με τους Κροάτες- την δεύτερη θέση του ομίλου, με τους «αμαρίγιος» να ανεβαίνουν στην πρώτη.

Σημαντικά ματς έγιναν και στους υπόλοιπους ομίλους. Στον 1ο, η Μάντσεστερ Σίτι επιβλήθηκε 3-1 της Λεχ Πόζναν στα Ίστλαντς με χατ τρικ του «ξεχασμένου» Εμάνουελ Αντεμπαγιόρ, ενώ για την Γιουβέντους η πρώτη νίκη δεν ήρθε ούτε απόψε αφού ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Σάλτσμπουργκ στο «Ρεντ Μπουλ Αρένα».

Η πιο «καυτή» ομάδα των ομίλων είναι σαφώς η Σπόρτινγκ Λισσαβόνας που διέλυσε με 5-1 την Γάνδη στο «Ζοζέ Αλβαλάδε» και σκοράρει 4 γκολ μ.ο. στα πρώτα τρία ματς. Για τον ίδιο όμιλο, τον 3ο, η Λιλ νίκησε με 1-0 στην Γαλλία την Λέφσκι και ανέβηκε δεύτερη.

Στον 5ο όμιλο, ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ και Ντιναμό Κιέβου πανηγύρισαν σπουδαία «διπλά», κάτι που έκανε και η ΤΣΣΚΑ στον 6ο. Οι Μοσχοβίτες διέλυσαν με 3-0 την Παλέρμο μέσα στο «Ρέντσο Μπαρμπέρα» ενώ είχαν και χαμένο πέναλτι με τον Βάγκνερ Λαβ στο πρώτο ημίχρονο. Συγκλονιστικό ήταν το παιχνίδι στην Πράγα, με την Λοζάννη να ισοφαρίζει στο 96ο λεπτό την Σπάρτα σε 3-3.

1ος όμιλος

Μάντσεστερ Σίτι-Λεχ Πόζναν 3-1
13’, 25’, 73’ Αντεμπαγιόρ/ 50’ Τσιμπάμπα

Ρεντ Μπουλ Σάλτσμπουργκ-Γιουβέντους 1-1
36’ Σβέντο/ 48’ Κράσιτς

Ατλέτικο-Ρόζενμποργκ 3-0
18’ Γκοντίν, 66’ Αγκουέρο, 78’ Ντιέγκο Κόστα

Σπόρτινγκ Λισσαβόνας-Γάνδη 5-1
7’ Σαλομάο, 13’, 27’Λιέντσον, 37’ Μανίς, 60’ Πόστιγκα/ 17’ Βιλς

Λιλ-Λέφσκι Σόφιας 1-0
49’ Σεντζού

Βιγιαρεάλ-ΠΑΟΚ 1-0
38’ Ρούμπεν

Σέριφ Τίρασπολ-ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ 0-1
8’ Σοσνόφσκι

Άλκμααρ-Ντιναμό Κιέβου 1-2
35’ Φάλκενμπουργκ/ 16’ Μιλιέφσκι, 40’ Χασερίντι

Παλέρμο-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 0-3
34’, 59’ Ντούμπια, 82’ Νέτσιντ

Σπάρτα Πράγας-Λοζάννη 3-3
10’, 23’ Μπόνι, 20’ Κούτσκα/ 6’ Μέολι, 75’ Στεμπλ, 96’ Σίλβιο