Μπάσκετ: Ήττα - αποκλεισμός για τον Άρη στο κύπελλο από τον Ιωνικό (vid)

Ο Άρης αποκλείστηκε από την συνέχεια του κυπέλλου Ελλάδος, καθώς ηττήθηκε με 85-73 από τον Ιωνικό στο «Χρήστος Αγγουράκης».

Με τους Σμιθ και Πρίντζετ να κάνουν τρομερό ματς, ο Ιωνικός πήρε τη πρόκριση για την 2η αγωνιστική της Β’ φάσης του Κυπέλλου, μετά τη νίκη του με 85-73 επί του Άρη.

Ο Ιωνικός ήταν ανώτερος από τον Άρη στο δεύτερο ημίχρονο και με το τελικό 85-73 προκρίθηκε στη επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδα, εκεί όπου περιμένει ο Κολοσσός Ρόδου, που νωρίτερα απέκλεισε τον Ολυμπιακό Β’.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι από την αρχή, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Ο Άρης φάνηκε να πατάει καλύτερα και έφτασε στο 15-19, με τον Ιωνικό όμως να μηδενίζει τη διαφορά στο φινάλε της πρώτης περιόδου (19-19).

Η δεύτερη περίοδος ήταν μία επανάληψη της πρώτης, με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν με 7 (20-27), γρήγορα όμως ήρθε η αντίδραση των γηπεδούχων για το 31-27, με ένα ρεσιτάλ των Άνταμ Σμιθ-Τοάρλιν Φιτζπάτρικ. Παρόλα αυτά, ο Άρης ”χτύπησε” μέσα στη ρακέτα κυρίως με τον Μίλαν Μιλόσεβιτς, για να φτάσει στο -1 (38-37) του ημιχρόνου.

Δεν μπόρεσε να περιορίσει τους Πρίνζετ και Σμιθ ο Άρης στο δεύτερο μέρος

Στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν υπόθεση του Ιωνικού, με τον Σμιθ να συνεχίζει απτόητος και τον Σαγίντ Πρίντζετ να ακολουθεί στο σκοράρισμα για το +11 (63-52), την ώρα που ο Τζαμάλ Σούλερ μείωσε σε 63-54 στο 30′.

Όλα τελείωσαν στη τελευταία περίοδο, όταν ο Ιωνικός μπόρεσε να διατηρήσει την διαφορά πάνω από τους 10, ενώ η αυτή έφτασε ακόμα και τους 13, με τις προσπάθειες του Άρη -ειδικά μέσω του Μάριο Τσάλμερς- να μην βρίσκουν στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 38-37, 63-54, 85-73

Ιωνικός: Σμιθ 20, Ζέισλοφτ 5, Πετρόπουλος, Πρίντζετ 19, Μαραγκίδης, Χατζηκυριάκος, Γιώτης, Φιτζπάτρικ 12, Γιατρούδης, Λουλ 4, Τολιόπουλος 12, Χουγκάζ 13

Άρης: Σούλερ 13, Σταμάτης 4, Σλαφτσάκης 2, Φλιώνης 8, Μιλόσεβιτς 15, Χαριτόπουλος 3, Σιδηροηλίας, Κουζέλογλου 2, Τσάλμερς 15, Νετζήπογλου, Ντραγκίσεβιτς 6, ΝτεΚόζι 5