Ο Προμηθέας έβαλε τέλος στο σερί του Άρη κι απέκτησε προβάδισμα για την τέταρτη θέση

Οι Πατρινοί έπιασαν τον Άρη στη βαθμολογία και υπερτερούν στην ισοβαθμία καθώς κέρδισαν για δεύτερη φορά τους «κιτρινόμαυρους»

Ο Προμηθέας πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση και επικράτησε του Άρη με 70-57 στο «Δ. Τόφαλος», στην Πάτρα, για την 19η αγωνιστική της Α1 Ανδρών/Basket League, βάζοντας τέλος στο σερί των τεσσάρων νικών στο πρωτάθλημα που είχαν οι Θεσσαλονικείς. Μάλιστα η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έπιασε τον Άρη στη βαθμολογία (30β.) και υπερτερεί στην ισοβαθμία καθώς κέρδισε για δεύτερη φορά τους «κιτρινόμαυρους».

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Χάντερ Χέιλ με 16 πόντους ενώ 14 πόντους πρόσθεσε ο Άντονι Κάουαν. Για τον Άρη ο Βασίλης Τολιόπουλος είχε 13 πόντους (5 ασίστ) ενώ από 10 πόντους σημείωσαν οι Τζόναθαν Σταρκ και Ρόνι Χάρελ.

Οι Πατρινοί μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και κατάφεραν να προηγηθούν με 11-4 μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα για να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +8 (20-12). Οι δύο ομάδες δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχες και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά στο ημίχρονο (37-29).

Ο Άρης ανέβασε την απόδοσή του στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφερε να μειώσει σε 44-41 στο 26΄ αλλά στη συνέχεια έμεινε για τέσσερα λεπτά χωρίς πόντο και ο Προμηθέας με σερί 12-0 πήρε διαφορά 15 πόντων (56-41) στο 30΄.

Στην τελευταία περίοδο ο Άρης ξεκίνησε με σερί 10-0 μειώνοντας σε 56-51 αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 70-57.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 37-29, 56-41, 70-57

Οι συνθέσεις:

Προμηθέας Πάτρας (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς, Κόνιαρης, Χρυσικόπουλος 2, Στέφενς 12, Χέιλ 16 (2), Κάουαν 14 (2), Μπαζίνας 4, Πάπας 8 (2), Κόφι 4, Ετσενίκε 10.

Άρης (Καστρίτης): Τολιόπουλος 13 (2), Μπλούμπεργκς 3 (1), Μποχωρίδης 6, Ντε Σόουζα 6, Χάρελ 10 (2), Σλαφτσάκης, Σταρκ 10 (2), Σανόγκο 2, Κατσίβελης, Περσίδης, Καλόγηρος, Μπάνκστον 7.