Παγκόσμιο Κύπελλο Βουδαπέστης: Πρόκριση για τον Χρήστου στον τελικό των 50μ. ύπτιο

Ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε το εισιτήριο για τον απογευματινό (19:05) τελικό των 50μ. ύπτιο στο μίτινγκ της Βουδαπέστης

Άλλη μία πρόκριση σε τελικό εξασφάλισε ο Απόστολος Χρήστου στη σειρά αγώνων του Παγκοσμίου Κυπέλλου κολύμβησης.

Ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε το εισιτήριο για τον απογευματινό (19:05) τελικό των 50μ. ύπτιο στο μίτινγκ της Βουδαπέστης, καθώς στον πρωινό προκριματικό κατετάγη πέμπτος με 25.41.

Υπενθυμίζεται ότι ο Χρήστου ήταν έκτος στο ίδιο αγώνισμα στο Βερολίνο και τέταρτος στην Αθήνα, ενώ χθες (20/10), στην πρεμιέρα του αγώνα στην ουγγρική πρωτεύουσα, κατέλαβε την τρίτη θέση στα 200μ. ύπτιο.

Ταχύτερος των προκριματικών με 24.89 ήταν ο Αμερικανός Μάικλ Αντριου, ο οποίος διεκδικεί να πετύχει το «3 στα 3» στο αγώνισμα, καθώς κέρδισε και τα δύο προηγούμενα μίτινγκ.

Το απόγευμα (18:43) θα αγωνιστεί επίσης ο Δημήτρης Μάρκος, που μετέχει στη γρήγορη σειρά των 1.500μ. ελεύθερο.