Πήρε φόρα από την Ευρώπη ο ΠΑΟΚ, εύκολη νίκη κόντρα στο Ρέθυμνο (vid)

Το εκπληκτικό πρώτο πεντάλεπτο ήταν αρκετό για να βάλει ο ΠΑΟΚ τις βάσεις μιας εύκολης επικράτησης επί του Ρεθύμνου στην 8η αγωνιστική της Α1

Την τρίτη νίκη του σε οκτώ αγώνες της EKO Basket League 2019/20 πήρε ο ΠΑΟΚ το απόγευμα στο Παλατάκι. Ο Δικέφαλος έβαλε τις βάσεις στο πρώτο πεντάλεπτο και παρά το γεγονός ότι ήταν κακός στο δεύτερο δεκάλεπτο, δεν έδωσε δικαιώματα στο Ρέθυμνο που ηττήθηκε (78-56) και έπεσε με τη σειρά του στο 2-6.

Εντυπωσιακός στο ξεκίνημα, ο ΠΑΟΚ έβαλε νωρίς τις βάσεις για τη νίκη. Προηγήθηκε με 22-0 στο πέμπτο λεπτό από 5/6 δίποντα και 4/6 τρίποντα, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +25 (33-8) και δεν έδωσε δικαιώματα στο Ρέθυμνο. Η ομάδα της Κρήτης έκανε πάντως σπουδαία προσπάθεια στη δεύτερη περίοδο, έτρεξε ένα επί μέρους σκορ 7-22 για το 40-30 που έδωσε ενδιαφέρον στην αναμέτρηση, όμως ένα μικρό 5-0 του ΠΑΟΚ τον κράτησε στο +15 (45-30) στο ημίχρονο και ουσιαστικά δεν άφηνε πλέον σημαντικές πιθανότητες ανατροπής στην ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου που είχε δύο πόντους στο ζωγραφιστό, δύο πόντους από δεύτερη ευκαιρία και κανέναν πόντο στο ανοιχτό γήπεδο.

Όσο κι αν το Ρέθυμνο ήθελε να διεκδικήσει τη μεγάλη ανατροπή, ο ΠΑΟΚ δεν έδινε δικαιώματα. Ο Γουίγκινς κράτησε τη διαφορά ψηλά (53-35 στο 24'), το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 62-47 και το ματς συνέχισε να έχει αυτό το παντελώς αδιάφορο τέμπο με τη μία ομάδα να κάνει συντήρηση δυνάμεων και την άλλη να μη μπορεί να την απειλήσει. Η τέταρτη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους δύο προπονητές να σκέφτονται την επόμενη αποστολή τους και τους Θεσσαλονικείς μάλλον την ξεκούραση που θα απολαύσουν καθώς δεν έχουν μεσοβδόμαδα αγώνα για το Basketball Champions League.

Τα δεκάλεπτα: 33-8, 45-30, 62-47, 78-56.

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Λούις 3 (1 τρίποντο, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα), Σμιθ 12 (4/13 σουτ), Μαργαρίτης 11 (1), Γουίγκινς 17 (7/10 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Σαρικόπουλος 11 (5/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σχίζας 2, Τσόχλας 2, Χατζηνικόλας, Μπεστ 10 (2), Καραμανώλης, Εγκεκέζε 2, Νόουλς 8 (7 ριμπάουντ).

Ρέθυμνο (Ζιάγκος): Μαραγκάκης, Μάρεϊ 2 (1/7 σουτ), Χάρις 6 (2/7 σουτ, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκόρντον 9 (5 ριμπάουντ), Φράνκαμπ 18 (3/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χριστοδούλου 9 (3/11 σουτ), Χότον 3 (7 ριμπάουντ), Σπυριδονίδης 3 (1), Καμπερίδης, Λαναράς 3 (1), Γαρέζος, Ραζής 3 (1).

Ομαδικά στατιστικά ΠΑΟΚ: 21/34 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 12/18 βολές, 40 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 10 επιθετικά), 20 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 14 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά Ρεθύμνου: 8/28 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 13/17 βολές, 29 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 8 επιθετικά), 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 17 λάθη.