Premier League: Πρώτη η Σίτι με δύσκολη νίκη στην έδρα της Σέφιλντ

Τη λύση για τους «πολίτες» έδωσε στο 88ο λεπτό ο Ρόντρι - «χρυσός» σκόρερ στον περυσινό τελικό του UEFA Champions League

Την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στη φετινή Premier League σημείωσε η Μάντσεστερ Σίτι, καθώς η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα επικράτησε με δυσκολία με 2-1 της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στο «Μπράμαλ Λέιν».

Σπουδαία εμφάνιση και εκτός έδρας νίκη και για την Αστον Βίλα.

Τη λύση για τους «πολίτες» έδωσε στο 88ο λεπτό ο Ρόντρι - «χρυσός» σκόρερ στον περυσινό τελικό του UEFA Champions League. Νωρίτερα, ο Ερλινγκ Χάαλαντ από μοιραίος - στέλνοντας το πέναλτι που εκτέλεσε στο 37’ στη δεξιά κάθετη δοκό του Γουες Φοντέρινγχαμ - είχε γίνει ωραίος, καθώς με κοντινή κεφαλιά στο 63’ εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Τζακ Γκρίλις.

Οι «λεπίδες» δεν το παράτησαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με ωραίο βολέ του Τζέιντεν Μπογκλ στο 85’. Την τελευταία λέξη, όμως, είχε ο Ρόντρι που «υπέγραψε» το 3x3 για τους πρωταθλητές που βρέθηκαν μόνοι πρώτοι.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάτι Κας, η Αστον Βίλα επιβλήθηκε με 3-1 της Μπέρνλι στο «Τερφ Μουρ». Ο 26χρονος διεθνής Πολωνός δεξιός μπακ σκόραρε δις στο πρώτο 20λεπτο, δίνοντας σημαντικό προβάδισμα στους «χωριάτες».

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Μπέρνλι μείωσε - όμορφο γκολ σε δημιουργία από τον Γιόχαν Μπεργκ Γκούντμουντσον και τελείωμα από τον Λάιλ Φόστερ. Ωστόσο, η ομάδα του Ουνάι Εμερι βρήκε και τρίτο γκολ, με τον Λούκας Ντιν δημιουργό και σκόρερ τον Μούσα Ντιαμπί.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 3ης αγωνιστικής και η βαθμολογία στην Premier League:

Τσέλσι-Λούτον                       3-0