Τεράστια ανατροπή και διπλή νίκη για τον ΠΑΟΚ στην Τσεχία επί της Νίμπουρκ (vid)

H ομάδα του Άρη Λυκογιάννη πήρε τη διαφορά από την ήττα που υπέστη στην PAOK Sports Arena κι έχει το πάνω χέρι σε ενδεχόμενη ισοβαθμία.

Ο ΠΑΟΚ έκανε εντυπωσιακή αντεπίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο, γύρισε από το -15 του 31ου λεπτού και χάρη σε ένα μεγάλο έμμεσο τρίποντο του Ζερμέιν Λαβ και το μπλοκ του Μάρβιν Τζόουνς αμέσως μετά πανηγύρισε την -κομβικής σημασίας- νίκη επί της Νίμπουρκ (75-71) στην Τσεχία, για την 4η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Μ' ένα σμπάρο δυο τρυγώνια μάλιστα για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, που -εκτός αυτού- πήρε τη διαφορά από την ήττα που υπέστη στην PAOK Sports Arena κι έχει το πάνω χέρι σε ενδεχόμενη ισοβαθμία στο φινάλε της φάσης των ομίλων.

Ο αγώνας

Το ξεκίνημα ήταν θετικό για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη μιας και βρέθηκε «μπροστά» στο σκορ σε διαφορετικά σημεία της πρώτης περιόδου. Οι ελεύθερες βολές αλλά και οι προσπάθειες από το ζωγραφιστό έδωσαν τους περισσότερους πόντους στους φιλοξενούμενους. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα αντιστράφηκε πλήρως.

Οι Τσέχοι, ακριβώς όπως και ο ΠΑΟΚ νωρίτερα, δεν κατάφεραν να «ξεφύγουν» στο σκορ παίρνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης. Τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 40-37.

Η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική για τον «δικέφαλο του βορρά». Με τους Ρίβερς, Χάρντινγκ και Χρούμπαν να πρωταγωνιστούν, οι γηπεδούχοι έφτασαν έως και το +13 δείχνοντας ικανοί να «καθαρίσουν». Παρόλα αυτά, στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Θεσσαλονικείς πραγματοποίησαν ένα μεγάλο ντεμαράζ και «επέστρεψαν» στο ματς. Προεξάρχοντος του Γκρίφιν, το -15 έγινε… ισοπαλία μέσα σε πέντε λεπτά.

Τα δύο τρίποντα του Τζος Κάρτερ έφεραν το σκορ στο 66-66 και ο Γκρίφιν έδωσε προβάδισμα (68-66) στον ΠΑΟΚ για πρώτη φορά μετά από σχεδόν είκοσι αγωνιστικά λεπτά. Οι δύο ομάδες εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα όμως εν τέλει η ελληνική ομάδα επικράτησε με 71-75 χάρη σε ένα τεράστιο καλάθι Ζερμέιν Λαβ στα 25″ και μια εκπληκτική τάπα του Μάρβιν Τζόουνς στα 10″.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 40-37, 61-49, 71-75.

Οι διαιτητές: Κόντε, Βογίνοβιτς, Μπαλντίνι.

Νίμπουργκ (Αλεξάντερ Σέκουλιτς): Χάρντινγκ 17 (5/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Χρούμπαν 13 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κόβαρ 1, Πάλιτσα 4 (1/5 σουτ, 2/2 βολές), Ρίβερς 16 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπέντα 6, Γκακ 5 (10 ριμπάουντ), Ρος 7 (1), Τούμα 2, Βάνα.

ΠΑΟΚ (Άρης Λυκογιάννης): Κάρτερ 12 (3), ΝτιΛεο 7 (6 ριμπάουντ), Γκρίφιν 22 (11/20 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τζόουνς 18 (6/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Λαβ 10 (1/6 σουτ, 8/9 βολές), Χριστοδούλου, Γιάνκοβιτς 4 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καμαριανός 2, Καμπερίδης, Ογκμπέιντε, Τολιόπουλος.