Ευρωμπάσκετ γυναικών: Πρώτο ροζ φύλλο αγώνα για την Εθνική Ελλάδος - Νίκησε τη Λετονία

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε με 73-65 της Λετονίας στην Tel Aviv Arena

Την πρώτη νίκη της στο Ευρωμπάσκετ 2023 πανηγύρισε η Εθνική Γυναικών. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε με 73-65 της Λετονίας στην Tel Aviv Arena, για την 2η αγωνιστική του Α' ομίλου της διοργάνωσης, εξαργυρώνοντας την παραγωγικότητα της τρίτης περιόδου, όταν και θα κατάφερε να εξασφαλίσει μία διαφορά ασφαλείας. Η «γαλανόλευκη» ολοκληρώνει τη φάση των ομίλων μεθαύριο (18/6, 20.45) απέναντι στην Ισπανία.

Η Λετονία αιφνιδίασε την Εθνική στην εκκίνηση του αγώνα και στο 6΄ ξέφυγε με νταμπλ σκορ (6-12), πριν η ελληνική ομάδα βρει λύσεις από τις Φασούλα, Χριστινάκη, Σπανού για το 13-14 (8’). Η αστοχία όμως της Ελλάδας (5/14 δίποντα στο σημείο αυτό) δεν της επέτρεψε την ανατροπή, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο -4 (13-17). Τα δύο τρίποντα που δέχθηκε ένα με την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου και ένα σχεδόν με την έναρξη του δεύτερου αύξησε τη διαφορά (13-20, 12΄) με τις Σταϊνμπέργκα και Λάκσα να ευστοχούν και πάλι από τα 6,75 για το 15-26 (13΄). Η αντεπίθεση διαρκείας του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος όμως, έφερε την Εθνική και πάλι σε απόσταση αναπνοής στο 17΄ (26-28), ενώ δεν επέτρεψε στη Λετονία να ξεφύγει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (32-34).

Με τη Φασούλα να κυριαρχεί κοντά στο καλάθι, η Εθνική πήρε το προβάδισμα στο 23΄ (38-37), ενώ στο 25΄ ξέφυγε για πρώτη φορά με +5 (42-37). Η διαφορά ανέβηκε στο +8 (45-37, 26΄) με τρίποντο της Σπανού κι ένα επιμέρους 13-3 και έφτασε ως το +14 (54-40, 38΄) από τα χέρια της Φασούλα. Η Λετονία έκανε ένα γρήγορο 5-0 με την τρίτη περίοδο να κλείνει 56-47 και πλησίασε ακόμη περισσότερο με την έναρξη της τέταρτης (58-53, 32΄). Η απόσταση έμεινε στα ίδια επίπεδα (65-60, 35′) με την Τσινέκε να έρχεται να γράφει το 67-60 (36΄) και το 70-62 (38΄).

Το «γκολ-φάουλ» της Σταμολάμπρου στα 40΄΄ για τη λήξη διαμόρφωσε το 73-64 και ουσιαστικά σφράγισε τη νίκη για την ελληνική ομάδα, η οποία επικράτησε με 73-65.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 32-34, 56-47, 73-65

Διαιτητές: Φόρσμπεργκ (Δανία), Προτς (Πολωνία), Νταρά (Γαλλία)

Ελλάδα (Πρέκας): Χριστινάκη 11 (12ρ.. 1τρ.), Φασούλα 22 (11ρ.), Σπανού 22 (2), Σταμολάμπρου 7, Τσινέκε 9, Παυλοπούλου 2, Σωτηρίου, Σταμάτη