Παγκόσμιο Στίβου ΑμεΑ: Τέταρτος ο Τζούνης πρόσθεσε μια θέση συμμετοχής για την Ελλάδα στους παρολυμπιακούς

Ο Κωνσταντίνος Τζούνης στον τελικό του δίσκου (F56) κατέλαβε την 4η θέση με βολή πάνω από τα 42μ. (42,08μ.) πετυχαίνοντας την καλύτερη φετινή του επίδοση

Με μία 4η θέση, άνοιξε η 4η ημέρα των αγώνων για την ελληνική αποστολή, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου ΑμεΑ, που διεξάγεται στο Στάδιο Σαρλετί, στο Παρίσι.

Ο Κωνσταντίνος Τζούνης στον τελικό του δίσκου (F56) κατέλαβε την 4η θέση με βολή πάνω από τα 42μ. (42,08μ.) πετυχαίνοντας την καλύτερη φετινή του επίδοση. Η θέση αυτή μπορεί να μην τον ανέβασε στο βάθρο, «χαρίζει» όμως μια θέση συμμετοχής στην Ελλάδα, στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του 2024, στο Παρίσι.

Ο Τζούνης έριχνε 5ος στη σειρά και ήταν ένας από στους τέσσερις αθλητές, που ξεπέρασαν τα 42 μέτρα. οι βολές του Έλληνα πρωταθλητή: 41,74μ., 40,32μ., 41,99μ., 38,61μ., 42,08μ., 39,28μ.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο παγκόσμιος ρέκορντμαν του αγωνίσματος, Βραζιλιάνος Μπατίστα Ντο Σάντος, με βολή στα 46.07μ. που αποτελεί και νέο ρεκόρ αγώνων. Το αργυρό μετάλλιο πήγε στον Ινδό Γιογκές Κατουνίγια με 43.17μ. και το χάλκινο στον Σλοβάκο Ντούσαν Λάτσκο, με βολή στα 42.70μ.

Σήμερα (12/7), στις 20.30 ώρα Ελλάδος, αγωνίζεται επίσης ο Αναστάσης Πετρόπουλος στο μήκος (Τ36).